Pomoc dla firm poszkodowanych wprowadzeniem stanu wyjątkowego

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 października 2021
Pomoc dla firm poszkodowanych wprowadzeniem stanu wyjątkowego

Przedsiębiorcy z przygranicznych obszarów na wchodzie kraju, które zostały objęte stanem wyjątkowym, będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe mające na celu zrekompensowanie im poniesionych z tego tytuł strat.

Obowiązuje już ustawa z 29 września 2021 r.  o rekompensacie dla podmiotów świadczących usługi albo prowadzących działalność gospodarczą w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r. (dalej: ustawa). Na jej podstawie niektórzy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc finansową od państwa z powodu utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej, spowodowanych wprowadzeniem na wschodnich obszarach kraju stanu wyjątkowego.

Wsparcie dla podmiotów z wybranych branż

Z ustawy wynika, że na tego rodzaju wparcie z budżetu państwa mogą liczyć:

  • przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego

– na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w załączniku do rozporządzenia Prezydenta RP z 2 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1612).

Wysokość rekompensaty

W myśl przepisów komentowanej ustawy (która weszła w życie 4 października br.), rekompensatę ustala się za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65% średniego miesięcznego przychodu podmiotu z prowadzonej przez niego działalności na wskazanym wcześniej obszarze, w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. Dodatkowo ustawodawca zastrzegł, że w razie przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem czasu na jaki został wprowadzony – wysokość rekompensaty będzie ustalana proporcjonalnie do czasu jego trwania.

Ponieważ rozporządzeniem z 1 października 2021 r. – uzasadniając je utrzymującym się szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Polski z Białorusią – Prezydent RP przedłużył stan wyjątkowy o 60 dni, zatem wspomniana pomoc będzie oferowana przez 90, a nie przez 30 dni.

Niezbędny wniosek przedsiębiorcy

Pomoc udzielana jest na wniosek przedsiębiorcy, który powinien być złożony do właściwego wojewody. Należy do niego dołączyć dokumenty poświadczające wysokość wskazanego wcześniej przychodu za okres od czerwca do sierpnia br. Na decyzję w tej sprawie, która będzie ostateczna i prawomocna, wojewoda ma 14 dni licząc od dnia złożenia wniosku. Można ją będzie jednak zaskarżyć do sądu powszechnego. Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie musi liczyć się z tym, że dane podane przez niego w złożonym wniosku zostaną zweryfikowane.

W tym celu wojewoda może przeprowadzać kontrole lub zlecać ich przeprowadzenie. Jeżeli kwota rekompensaty przekracza kwotę 65.000 zł, przeprowadzenie kontroli będzie obligatoryjne.

Przewidziana w ustawie rekompensata stanowi pomoc de minimis i może być udzielana w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa unijnego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz