Nie przegap ważnych terminów, które upływają 31 grudnia

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 grudnia 2020
Nie przegap ważnych terminów, które upływają 31 grudnia

Koniec roku to czas, kiedy przedsiębiorcy oraz księgowi zaznajamiają się ze zmianami w przepisach, które tradycyjnie zaczną obowiązywać z początkiem roku następnego. Nie powinni jednak zapominać o ważnych terminach dotyczących ich rozliczeń z fiskusem oraz z ZUS, które upływają 31 grudnia br.

Z dniem 31 grudnia 2020 r. upływają ważne dla podatników i płatników składek terminy, dotyczące m.in. przekazywania informacji TPR o cenach transferowych, raportowania transgranicznych schematów MDR, a także formalności, których trzeba dopełnić, aby skorzystać z niektórych rozwiązań Tarczy antykryzysowej 6.0.

Informacje TPR o cenach transferowych za 2019 rok

Podmioty powiązane, których rok podatkowy skończył się 31 grudnia 2019 r., muszą złożyć Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacje TPR do 31 grudnia 2020 r. W przypadku podatników PIT dokonuje się tego na formularzu TPR-P, natomiast podatnicy CIT korzystają z formularza TPR-C. Obligują je do tego odpowiednio przepisy art. 23 zf ust. 1 ustawy o PIT i art. 11t ust. 1 ustawy o CIT. .Przypomnijmy, że pierwotnie czas na realizację tego związku wspomniane podmioty miały do 30 września br., jednak ze względu na epidemię COVID-19, na podstawie Tarczy antykryzysowej 4.0 został on dla nich wydłużony do końca 2020 roku.

Chodzi tutaj o podmioty (obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych – w zakresie transakcji kontrolowanych objętych tym obowiązkiem lub realizujące transakcje kontrolowane), dla których termin ten upływał  w okresie od 31 marca 2020 r. do 30 września 2020 r.

Natomiast w przypadku, gdy termin ten upływał w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. – przedłużono go o 3 miesiące.

Zgłoszenie transgranicznych schematów MDR

Koniec roku to również ważna data dla promotorów, mających czas do 31 grudnia na ponowne  złożenie raportów o schematach podatkowych transgranicznych, jeśli pierwsza czynność związana z ich wdrażaniem była dokonana między 26 czerwca 2018 roku a 30 czerwca 2020 roku. Przepisy nakładające obowiązek ponownego zaraportowania zgłoszonych już do Szefa KAS informacji o schematach transgranicznych – weszły w życie 1 lipca 2020 r. Wprowadziła je ustawa z 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Przy czym w pierwszej kolejności obowiązek ten spoczywa na promotorze.

Jeśli podmiot ten się z niego w podanym terminie nie wywiąże, wówczas informację będzie musiał złożyć korzystający ze schematu podatkowego (w terminie do 31 stycznia 2021 r.).

W przypadku zaś, gdy formalności w tym zakresie nie dopełnią ani promotor, ani korzystający, zostanie nim obciążony tzw. podmiot wspomagający (który będzie musiał się z niego wywiązać w terminie do 28 lutego 2021 r.).

Nie zapomnij  o przekazaniu dokumentów do ZUS

Tarcza antykryzysowa 6.0. zakłada  m.in. zwolnienie z opłacenia składek ZUS należnych za listopad 2020 r. – dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Wprawdzie wniosek w sprawie zwolnienia, o którym mowa, płatnik powinien przekazać do ZUS drogą elektroniczną do 31 stycznia 2021 r., jednak jak wynika z informacji opublikowanej 16 grudnia br. na stronie internetowej Zakładu – warunkiem przyznania zwolnienia jest przesłanie dokumentów rozliczeniowych za listopad 2020 roku w terminie do 31 grudnia 2020 r. (chyba że płatnik jest zwolniony z obowiązku ich składania).

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz