Działalność gospodarcza w Niemczech Gewerbe – jakie ulgi można uzyskać?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 31 sierpnia 2023
dzialalnosc-gospodarcza-w-niemczech-gewerbe-jakie-ulgi-mozna-uzyskac

Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech (Gewerbe) to atrakcyjny sposób na rozwój własnego biznes, z którego korzystają nie tylko Niemcy, ale i ludzie pochodzący z innych krajów, w tym również z Polski. Tamtejsza gospodarka jest powszechnie znana dogodnych warunków oferowanym przedsiębiorcom, które umożliwiają łatwy start biznesu, takich jak ulgi podatkowe. Poznaj wszystkie zalety prowadzenia firmy w Niemczech!

Gewerbe w Niemczech – na czym polega?

Gewerbe w Niemczech oznacza po prostu działalność gospodarczą, najczęściej prowadzoną przez jedną osobę. Uważa się, że tamtejsza procedura zakładania biznesu jest prosta, głównie ze względu na to, że wymaga stosunkowo niewielkiej ilości formalności. W ramach Gewerbe przedsiębiorca może zajmować się wieloma sektorami gospodarki – usługami, przemysłem, handlem. Osoby prowadzące firmę w Niemczech są zobowiązane do rejestracji swojej działalności oraz spełnienia odpowiednich wymogów prawnych i podatkowych.

W celu założenia Gewerbe należy m.in.:

  • złożyć we właściwym urzędzie formularz, który zawiera informacje takie jak dane osobowe, miejsce zameldowanie oraz profil działalności);
  • okazać odpowiednie zezwolenia dotyczące uprawnień do wykonywania zawodu (o ile jest to konieczne, np. w przypadku prac dekarskich lub tynkowania);
  • skorzystać z usługi użyczenia meldunku oferowanej przez biura rachunkowego, jeśli firma nie posiada własnej lokalizacji.

Korzyści wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech (Gewerbe) niesie za sobą wiele atrakcyjnych korzyści dla przedsiębiorców. Oto najważniejsze zalety z założenia tam firmy:

  • elastyczność – sam wybierasz kierunek, w którym chciałbyś się rozwijać (z wyjątkiem tzw. zawodów wolnych);
  • stabilny rynek – sytuacja polityczna i gospodarcza Niemiec sprzyja prowadzeniu biznesu;
  • ubezpieczenia zdrowotne – atrakcyjne cenowo, w dodatku oferuje dostęp do wysokiej jakości usług medycznych;
  • niski podatek dochodowy oraz progresywny próg podatkowy – w praktyce oznacza to, że niższe dochody są opodatkowane niższymi stawkami;
  • zasiłki – możliwość np. ubiegania się o Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny;
  • dobrowolne ubezpieczenie rentowe/emerytalne.

Jakie ulgi przysługują w przypadku Gewerbe?

Prowadzenie firmy w Niemczech może przynieść satysfakcjonujące wyniki finansowe, również pod postacią rozmaitych ulg. Warto zatem znać tamtejsze prawo albo zgłosić się do profesjonalnego biura rachunkowego, aby świadomie zadbać o własne interesy i czerpać maksymalne korzyści z przysługujących udogodnień. Działalność gospodarcza w Niemczech (Gewerbe) niesie szereg wspomnianych już wcześniej ulg podatkowych. Jedną z nich jest możliwość zwolnienia z Umsatzsteuer, czyli podatku naliczonego od towarów i usług VAT, jeśli obrót roczny nie przekracza 22 tys. euro lub sprawa dotyczy firmy budowlanej wykonującej zlecenie jako podwykonawca.

W przypadku sektora budowlanego istnieje szansa również na zwolnienie z Bauabzugsteuer, który wynosi 15% od usługi. Jak uzyskać opisywaną ulgę? Najpierw należy w terminie wpłacić odpowiednią sumę do urzędu skarbowego, która będzie pełnić funkcję zaliczki na podatek dochodowy. Po złożeniu wniosku masz możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconej kwoty, pod warunkiem, że na koncie nie ma żadnych zaległości.

Kwota wolna od podatku w 2023 roku w Niemczech wynosi 10 908 euro, a dla osób w związku małżeńskim – 21 816 euro. Einkommensteuer, czyli podatek dochodowy należy rozliczać raz na rok, jeśli nie znasz niemieckiego prawa, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które pomoże Ci w prowadzeniu księgowości.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz