Do 31 marca trzeba wnieść opłatę za korzystanie ze środowiska

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 marca 2021
Do 31 marca trzeba wnieść opłatę za korzystanie ze środowiska

Z końcem marca br. upływa termin na wniesienie opłaty za korzystanie w 2020 roku ze środowiska z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza. Większość małych firm uniknie jednak zapłaty tej daniny.

Przedsiębiorcy korzystający ze środowiska (m.in. przez emisję pyłów lub gazów do powietrza, w tym także z tytułu użytkowana samochodów) mają m.in. obowiązek:

  • prowadzić aktualizowaną co rok ewidencję danych z informacjami na temat korzystania ze środowiska oraz wysokości opłat,
  • przekazywać marszałkowi województwa wykazy z informacjami o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat,
  • ustalać we własnym zakresie wysokość należnej opłaty według obowiązujących stawek,
  • wnosić opłatę z tego tytułu do 31 marca za rok ubiegły (na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego)..

Opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ustala się we własnym zakresie na podstawie wielkości rocznej rzeczywistej emisji, z uwzględnieniem stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok, określonych w stosownym rozporządzeniu wydanym przez ministra ds. klimatu. Nie trzeba jednak wnosić opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których roczna wysokość nie przekracza 800 zł. Ponieważ w przypadku małych firm, w tym także przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, kwoty opłat najczęściej nie przekraczają ww. ustawowego progu – takie podmioty z reguły są zwolnione z omawianego obowiązku.

W sytuacji zaś, gdy wyliczona roczna opłata dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł – przedsiębiorca nie musi także składać do marszałka województwa wykazów, o których była mowa wcześniej. 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz