Czy można wynajmować samochody nie będące środkiem trwałym

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 1 września 2021
Pytanie: Firma ma usługi holowania pojazdów i sprzedaży samochodów osobowych używanych. Kupuje używane samochody, które są towarem handlowym w firmie i je sprzedaje. Firma chce rozszerzyć usługi o wynajem samochodu jako auto zastępcze. Czy wynajmowany samochód może być towarem handlowym, czy musi być zaksięgowany jako środek trwały w firmie i dopiero wynajmowany. W tej chwili samochody są zaksięgowane w kolumnie 10 towar handlowy.
Odpowiedź:

Można wynajmować samochody zaliczone do towarów, nie dłużej jednak niż przez rok.

Środkami trwałymi będą samochody wykorzystywane do najmu jako samochody zastępcze tylko o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok (art. 22a ust. 1 ustawy o PIT).

Zaliczenie samochodu do środków trwałych

Wynajmując towary zatem po upływie tego okresu trzeba będzie by ujawnić w ewidencji środków trwałych pojazd, który dawniej został rozliczony bezpośrednio w koszty z uwagi na przeznaczenie do sprzedaży jako towar (art. 22d ust.  2 ustawy o PIT).Wymagało to będzie korekty kosztów uzyskania przychodu (art. 22e ust. 1 i 2 u.p.d.o.f.).

W przypadku zaliczenia tych składników do środków trwałych roku podatnik będzie zobowiązany:
1) zaliczyć samochód do środków trwałych w cenie nabycia ;
2) zmniejszyć koszty o różnicę między ceną nabycia a kwotą odpisów przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, obliczonych liniowo,
3) stosować liniową stawki amortyzacji,
4) wpłacić, w terminie do 20 dnia tego miesiąca, kwotę odsetek naliczonych według stawki odsetek za zwłokę od dnia zaliczenia wydatków do kosztów do dnia ujawnienia środka trwałego w ewidencji. Kwotę odsetek wykazuje się  w zeznaniu.

Do roku lub ponad rok

Zatem jeśli podatnik nie zamierza wynajmować pojazdów dłużej niż rok, to może pozostawić je jako towary, jeśli chce to czynić dłużej, to powinien zaliczyć je do środków trwałych.

Autor:

Krzysztof Klimek, konsultant podatkowy

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz