Aktualizacja NIP-1 - gdzie ją złożyć?

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Dodano: 3 sierpnia 2012
Pytanie:  Do kogo i na jakim druku należy złożyć aktualizację NIP-1, która dotyczy zmiany numeru rachunku bankowego? Urząd Skarbowy odsyła do Wydziału Handlu, a ten z kolei aktualizacji nie przyjmuje.

Formularz NIP-1 nie obowiązuje od początku 2012 r. Dowiedz się, jaki formularz należy złożyć w zamian.

Odpowiedź: 

Formularz NIP-1 nie obowiązuje od początku 2012 r. To, jaki formularz należy złożyć zależy m.in. od tego, czy podatnik podlega wpisowi do CEIDG.

Osoby fizyczne niepodlegające wpisowi do CEIDG

Obecnie dla osób fizycznych niepodlegających wpisowi do CEIDG (czyli nie załatwiających tych spraw przez urząd gminy lub dzielnicy) obowiązuje formularz NIP-7, dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Składa się go do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatku, którego dotyczy dane zgłoszenie - czyli VAT lub dochodowego.

Podatnicy podlegający wpisowi do CEIDG

Inni podatnicy, tj. prowadzący działalność, ale podlegający wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak wynika z tych przepisów, muszą załatwiać wszelkie sprawy za pośrednictwem formularzy elektronicznych zamieszczonych na stronie internetowej CEIDG, w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki oraz na elektronicznej platformie usług administracji publicznej.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub działalności podlegającej VAT

Osoby fizyczne nieprowadzące natomiast żadnej działalności gospodarczej lub podlegającej VAT, aktualizują swoje dane na formularzu ZAP-3 składanym do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatku dochodowego.

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. Doradca podatkowy i radca prawny w Advicero Tax Nexia. Od 2004 r. wykładowca w zakresie VAT, podatku akcyzowego oraz analizy podatkowej. Autor lub współautor ponad 250 artykułów oraz ponad 20 książek o tematyce podatkowej. Do 2019 r. Dyrektor Departamentu Podatków Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz