Kolejne zmiany w Polskim Ładzie: Zmiany w zaliczkach przeniesione do ustawy

Dodano: 25 stycznia 2022
Kolejne zmiany w Polskim Ładzie: Zmiany w zaliczkach przeniesione do ustawy

Resort finansów przygotował projekt zmian w Polskim Ładzie. Projekt przenosi do ustawy o PIT postanowienia rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy. We wtorek projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Poznaj szczegóły.

Zamieszanie z zaliczkami na PIT

Na podstawie tego rozporządzenie wysokość zaliczek, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12.800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie niezwłocznie wyrównanie od pracodawcy.

Wielu ekspertów uważało, że rozporządzenie to zostało wydane z rażącym naruszeniem porządku konstytucyjnego. A księgowi wciąż mają sporo wątpliwości związanych z tym rozporządzeniem.

Rozwiązania z rozporządzenia przeniesione do ustawy

Dlatego też resort finansów przeniósł rozwiązania przewidziane w rozporządzeniu z 7 stycznia br. do ustawy.

Jak napisało Ministerstwo Finansów przeniesienie przepisów na poziom ustawy chroni pracowników i jest odpowiedzią na rozbieżne głosy nt. powinności stosowania rozporządzenia.

Ustawa musi przejść jeszcze całą ścieżkę legislacyjną. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.  Co ciekawe w projekcie nie znalazły się wskazane przez Premiera zmiany w uldze dla klasy średniej. Z zapowiedzi ministra finansów wynika, że trwają prace nad kolejnym zmianami w Polskim Ładzie. Jak powiedział minister finansów na wtorkowej konferencji - zgodnie z zapowiedziami premiera z piątku, intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania. Preferencją dla klasy średniej objęci zostaną kolejni podatnicy, m. in.: emeryci i renciści, osoby na umowach zlecenia.

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz