Zmiana zasad obliczania zaliczek na PIT. Księgowi mają problem z nowym rozporządzeniem

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 13 stycznia 2022
Zmiana zasad obliczania zaliczek na PIT

Z nowych przepisów wydanych przez ministra finansów wynika, że płatnicy obliczający zaliczki na PIT od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom i zleceniobiorcom w 2022 roku, powinni to robić według zasad obowiązujących w 2021 roku, jeśli są one korzystniejsze dla zatrudnionych. W praktyce stosowanie tych przepisów wiąże się z wieloma problemami dla płatników. Dowiedz się więcej o zmianie zasad obliczania zaliczek na PIT po Polskim Ładzie.

Rząd zapewniał, że podatkowe zmiany Polskiego Ładu przyniosą korzyści milionom pracujących Polaków. Na początku 2022 roku okazało się, że część podatników, głównie ze sfery budżetowej, w tym nauczycieli i służb mundurowych, otrzymała niższe wynagrodzenia za styczeń.

Urzędnicy resortu finansów i przedstawiciele rządu tłumaczyli to m.in.: „pewną nieścisłością przepisów”, jak również innymi możliwymi przyczynami, np. niepotrzebnie złożonymi w konkretnych przypadkach wnioskami o rezygnację z ulgi dla klasy średniej, czy brakiem złożenia przez podatnika wniosku PIT-2 po podjęciu pracy.

Rozporządzenie MF miało poprawić sytuację

Aby wyeliminować zaistniałe problemy, minister finansów 7 stycznia 2022 r. wydał w trybie pilnym rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

- o co chodzi w zamieszaniu dotyczącym zaliczek na PIT

- jak zmieniły się zasady obliczania zaliczek na PIT;

- co w praktyce oznacza wydanie rozporządzenia z 7 stycznia br.

- czy rozporządzenie jest zgodne z ustawą.

Pozostało jeszcze 87% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.