Zakup usługi do własnego biura a mechanizm odwrotnego obciążenia

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 stycznia 2018
Pytanie:  Zakupiliśmy do biura centralkę telefoniczną wraz z dostawą i instalacją (montażem). Wykonawcą naszego zamówienia była osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - podatnik VAT. Otrzymaliśmy fakturę na kwotę 3.100 zł netto plus VAT. Czy ta usługa na pewno nie podlega odwrotnemu obciążeniu (PKWiU 43.29.19.0 jako pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane)?
Odpowiedź: 

Najprawdopodobniej mechanizm odwrotnego obciążenia nie ma w przedstawionej sytuacji zastosowania.

Od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte może być świadczenie usług stanowiących roboty budowlane, tj. usług wymienione w poz. 2-48 dodanego z początkiem 2017 r. załącznika nr 14 do ustawy o VAT (są to usługi sklasyfikowane w grupowaniach 41-43 stosowanego dla celów podatkowych PKWIU z 2008 r.). Świadczenie takich usług jest objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, jeżeli spełnione są łącznie trzy warunki:

1)      są świadczone przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego,

2)      nabywcą usługi jest podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,

3)      usługodawca świadczy usługę jako podwykonawca (zob. art. 17 ust. 1h ustawy o VAT).

Z przepisów nie wynika przy tym, jak należy rozumieć działanie w charakterze podwykonawcy. Według mnie, należy uznać, że sytuacja taka ma miejsce, jeżeli efekt usług stanowiących roboty budowlane świadczonych przez usługobiorcę stanowi część lub całość czynności wykonywanych przez innego podatnika jako wykonawcę czynności zleconych mu przez podmiot trzeci.

Mając to na uwadze zauważyć pragnę, że z treści pytania nie wynika, aby miała miejsce tego właśnie typu sytuacja. Najprawdopodobniej zatem w związku ze świadczeniem wskazanej usługi (o ile w ogóle w przedstawionej sytuacji do świadczenia usługi doszło; nie jest bowiem wykluczone, że miała miejsce dostawa towarów) mechanizm odwrotnego obciążenia nie ma zastosowania.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz