Wynajmujesz auta podwładnym? Uważaj na 100% odliczanie VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 25 lipca 2017
f454e02f28f3373316e6886d3151261f4e677a3d-medium

Załóżmy, że przedsiębiorstwo odpłatnie udostępnienia pracownikom samochód służbowy do celów prywatnych. Czy może odliczyć 100% VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdu? Poznaj aktualne stanowisko NSA.

Przedsiębiorstwo, które wynajmuje samochody służbowe pracownikom do celów prywatnych nie ma możliwości pełnego odliczenia VAT od wydatków ponoszonych na eksploatację samochodów – orzekł NSA w wyroku o sygn. akt I FSK 1556/15.

Czego dotyczył spór?

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się m.in. handlem zegarkami oraz urządzeniami elektronicznym. Zatrudnionym handlowcom przedsiębiorstwo będzie udostępniać samochody służbowe do celów formowych, co będzie kontrolowane poprzez system GPS. Z uwagi na efektywność wykorzystania czasu doradcy handlowego przewiduje się, że samochód będzie mógł być parkowany poza siedzibą firmy, w miejscu wybranym przez pracownika. Zasady korzystania z aut będą zapisane w regulaminie. Jeżeli pracownik będzie chciał użyć auta do celów prywatnych, spółka będzie naliczać natomiast opłatę w wysokości odpowiadającej rynkowym cenom za usługi tego rodzaju. Wątpliwości dotyczyły możliwości odliczenia pełnego VAT.

Organ podatkowy nie zgodził się na 100% odliczenie VAT. Wskazując, że nie można wykluczyć użycia auta do celów prywatnych bez wiedzy pracodawcy. Sprawa ostatecznie trafiła przed NSA.

Jakie stanowisko zajął NSA?

Zdaniem sądu wykorzystywanie aut przez handlowców do celów służbowych i wynajem tych samych samochodów do wykorzystania w celach prywatnych nie pozwala na stworzenie jasnych i przejrzystych zasad, z których wynikałby brak możliwości użycia samochodów do celów prywatnych w czasie wykorzystywania ich do wykonywania obowiązków służbowych.

Co to dla mnie oznacza?

Wynajem służbowych samochodów pracownikom do celów prywatnych, nawet gdy odbywa się na warunkach rynkowych, przekreśla możliwość odliczenia pełnego VAT  od wydatków ponoszonych na używanie aut.

Polecamy porady ekspertów:

Wyrok NSA z 10 maja 2017 r., sygn. akt I FSK 1556/15

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz