Upewnij się, czy e-faktura wysłana przez aplikację spełnia ustawowe wymogi

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 2 sierpnia 2018
d904903bdc5ab78121cd1a4c88f3018db52a609b-medium

Czy wysłanie faktury elektronicznej w formacie pliku PDF za zgodą nabywcy na wskazany przez niego adres e-mail jest równoznaczne z wydaniem faktury? Na to pytanie odpowiedział dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.

Wątpliwości podatnika dotyczyły tego, czy przesyłając wystawioną fakturę (faktura elektroniczna w formacie PDF), z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury firmy związanej z aplikacją mobilną, na adres e-mail podany przez nabywcę można uznać, że jest to wydanie faktury nabywcy w myśl przepisu art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT. Podatnik twierdził, że tak.

Faktura może być elektroniczna

Dyrektor KIS przyznał podatnikowi rację. Przez fakturę rozumie się nie tylko dokument w formie papierowej, ale także w formie elektronicznej, która może być wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym, również jak w przedmiotowym przypadku w formacie PDF, pamiętając o tym, aby zawierała elementy wymagane przepisami ustawy o VAT.

W omawianej sytuacji nabywca, akceptując regulamin aplikacji mobilnej, wyraża zgodę na zawarte w tym regulaminie żądanie otrzymywania faktur dokumentujących transakcje sprzedaży na stacji paliw wnioskodawcy, w formie pliku PDF przesyłanego na podany przy rejestracji adres e-mail nabywcy.

KOMENTARZ EKSPERTA Emilia Bartkowiak radca prawny

Organ podatkowy zasadnie uznał, że wysłanie faktury elektronicznej w formacie pliku PDF na adres e-mail wskazany przez nabywcę, który uprzednio wyraził zgodę na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej, spełnia przesłanki w świetle art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT w zakresie uznania przesłania faktury w formacie PDF za wydanie faktury.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Fakturą jest zarówno dokument w formie papierowej, jak i dokument w formie elektronicznej, zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie, przy czym przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym (art. 2 pkt 31 i 32 ustawy o VAT).

W przypadku faktur przesyłanych w formie elektronicznej podatnik dokonujący sprzedaży lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia przesyła je lub udostępnia nabywcy (art. 106g ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Stosowanie faktur elektronicznych wymaga jednak akceptacji odbiorcy faktury. W przypadku przesyłania lub udostępniania temu samemu odbiorcy jednocześnie więcej niż jednej faktury elektronicznej dane wspólne dla poszczególnych faktur mogą zostać podane tylko raz, o ile dla każdej faktury są dostępne wszystkie te dane (art. 106n ustawy o VAT).

Jeżeli zatem zostaną łącznie spełnione trzy niżej wskazane warunki:

a)      nabywca wyrazi zgodę na przesyłanie mu faktur drogą elektroniczną;

b)      dokument w formie elektronicznej zawiera wszystkie dane wymagane ustawą o VAT  i przepisami wydanymi na jej podstawie wymagane dla faktury;

c)      sprzedawca/wystawca faktury wyśle fakturę elektroniczną na e-maila wskazanego przez nabywcę,

wówczas należy uznać, że w świetle art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT nastąpiło wydanie faktury nabywcy.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 czerwca 2018 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.271.2018.1.JG 

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Radca prawny, wieloletni współpracownik Kancelarii Radcowskiej, specjalista z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, autorka licznych artykułów, porad, opinii i komentarzy o tematyce podatkowo-gospodarczej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz