Stawka VAT na olej sojowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 10 stycznia 2018
Pytanie:  Kupiliśmy surowy olej sojowy. Na fakturze kontrahent napisał, że jest to olej spożywczy z 5% stawką VAT. Do tej pory kupowaliśmy olej sojowy z 23% stawką VAT. My sprzedajemy olej sojowy paszowy z 23% stawką VAT. Jeżeli chcielibyśmy go sprzedać jako paszowy, to z jaką stawką VAT? 5% czy 23%?
Odpowiedź: 

Oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne mogą być opodatkowane podatkiem VAT według stawki 5% (art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 20 załącznika nr 10 do ustawy o VAT). Dotyczy to olejów i tłuszczy zwierzęcych i roślinnych jadalnych. Oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne niejadalne opodatkowane są podatkiem VAT według stawki 23%.

Jak przy tym wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 6 września 2013 r. (nr ITPP1/443-572/13/JJ), „(…) w PKWiU nie ma definicji określenia,, jadalne". Grupowania, w tytułach których występuje takie wyrażenie, są określone przez odpowiednie podpozycje CN. Nomenklatura scalona (CN), w odniesieniu do produktów przeznaczonych do spasania dla zwierząt stosuje określenia,, paszowe", ,,pastewne". Natomiast określenia,, jadalne",,, niejadalne" są używane do określenia produktów przeznaczonych dla ludzi”.

W świetle powyższego odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy sprzedawany przez Państwa – jako paszowy - olej może być spożywany przez ludzi. Jeżeli tak, właściwa jest 5%. W przeciwnym razie ma zastosowanie stawka 23%.

Odpowiednie zastosowanie ma cytowana powyżej interpretacja indywidualna, w której czytamy, że „(…) w przypadku, gdy olej sojowy surowy sprzedawany przez Pana może być spożywany przez ludzi, właściwą będzie 5% stawka podatku. Wynika to z faktu, iż preferencyjną stawką podatku od towarów i usług objęta jest wyłącznie dostawa produktów jadalnych sklasyfikowanych w PKWiU ex 10.4 oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne. Natomiast w sytuacji, gdy olej ten nie może być spożywany przez ludzi, właściwą będzie 23% stawka podatku, co wynika z braku preferencyjnej stawki mogącej mieć zastosowanie do sprzedaży olejów i tłuszczów zwierzęcych i roślinnych innych niż jadalne”.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
olej sojowystawka VAT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz