Sprzedaż bez wydrukowania paragonu ze względu na awarię kasy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 15 listopada 2018
Pytanie:  Kilka miesięcy temu  został wystawiony paragon w programie na dany towar, jednak paragon nie został zafiskalizowany, gdyż w kasie fiskalnej pojawił się błąd. Klient otrzymał paragon-wydruk z programu księgowego. Wartość paragonu została ujęta w deklaracji VAT za sierpień na podstawie danych z programu księgowego. Po naprawie i kasy fiskalnej paragon został dopiero wydrukowany (zafiskalizowany) w październiku. Jak postąpić w takiej sytuacji? Co teraz powinniśmy zrobić, czy należy zawiadomić Urząd Skarbowy o powstałej sytuacji?
Odpowiedź: 

Paragonem (paragonem fiskalnym) jest wyłącznie wydrukowany przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży (zob. § 2 pkt 12 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Powoduje to, że wydruk komputerowy paragonem nie jest (nawet jeżeli wydrukowany dokument zostanie tak zatytułowany).

Mając to na uwadze wskazać pragnę, że w myśl art. 111 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.

W świetle tego przepisu w przedstawionej sytuacji podatnik nie powinien dokonywać sprzedaży. Jeżeli mimo to sprzedaż została dokonana, stanowił to czyn zabroniony polegający na dokonaniu sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej (zob. art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego).

W tej sytuacji wskazane jest, aby winna osoba poinformowała naczelnika urzędu skarbowego o zaistniałej sytuacji (ujawniając popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności popełnionego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu). Wyłączy to ryzyko pociągnięcia tej osoby do odpowiedzialności karnej skarbowej w ramach tzw. instytucji czynnego żalu (na podstawie art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz