Sprawdź, kiedy przedsiębiorca musi zwrócić ulgę na zakup kasy

Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Dodano: 27 lutego 2017
41914157a13d9113f4d426f70fd880411f0c49ef-medium

Podatnik ma prawo do odliczenia 90% ceny zakupu kasy rejestrującej, nie więcej jednak niż 700 zł. W niektórych jednak sytuacjach przedsiębiorca musi oddać ulgę na kasę. Zobacz, kiedy.

Jeżeli podatnik zaprzestał używania kasy rejestrującej przed upływem trzyletniego okresu jej użytkowania, to jest zobowiązany do zwrotu otrzymanej kwoty ulgi z tytułu poniesionych wydatków na jej zakup – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Czego dotyczyła sprawa?

Przedsiębiorca prowadził działalność polegającą na handlu kwiatami i upominkami w okresie od 24 lipca 2006 r. do 30 grudnia 2014 r. 4 lutego 2010 r. podatnik złożył wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami do urzędu skarbowego o przyznanie ulgi na zakup kasy fiskalnej. Przedmiotową ulgę otrzymał. Z dniem 1 sierpnia 2012 r. wnioskodawca zawiesił działalność z uwagi na planowaną zmianę branży. Do współpracy jednak nie doszło. Poszukując możliwości prowadzenia działalności w innej dziedzinie, zainteresowany utrzymywał kasę rejestrującą w gotowości, przeprowadzając jej przeglądy. Ostatni przegląd wykonany został 27 stycznia 2014 r. z równoczesnym wydrukiem raportu serwisowego. Podatnik nie wznowił działalności i 30 grudnia 2014 r. nastąpiło wykreślenie jej z urzędu.

Jakie były wątpliwości?

Wątpliwości dotyczyły tego, czy przedsiębiorca jestzobowiązany do zwrotu otrzymanej ulgi z tytułu zakupu kasy.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Jeżeli podatnik zaprzestał używania kasy rejestrującej przed upływem trzyletniego okresu jej użytkowania, to jest zobowiązany do zwrotu otrzymanej kwoty ulgi z tytułu poniesionych wydatków na jej zakup.

W sprawie prowadzenie sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej nie trwało przez trzy lata. Jak bowiem wskazano we wniosku, ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej wnioskodawca rozpoczął od 1 lutego 2010 r., w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 30 grudnia 2014 r. ewidencja ta nie była prowadzona w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej, natomiast 30 grudnia 2014 r. wnioskodawca zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą.

Zatem suma okresów używania kasy rejestrującej – przed zawieszeniem działalności gospodarczej nie przekroczyła trzech lat.

KOMENTARZ EKSPERTA

Maciej Soprych

dyrektor finansowy, członek ACCA

Podatnicy podatku od towarów i usług zobowiązani są rejestrować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kasy fiskalnej. Obowiązek ten wiąże się z koniecznością zakupu kasy fiskalnej. Ciężar ekonomiczny tego zakupu ponosi podatnik. Ustawodawca wypracował rozwiązania mające na celu wsparcie podatników.

Umożliwia tym, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, odliczenie od podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zagłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Jest to tzw. ulga na zakup kas fiskalnych. Przyznanie ulgi na tym etapie nie ma jednak charakteru definitywnego.

Jeżeli podatnik w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestanie używania kasy fiskalnej, wówczas traci prawo do ulgi i zobowiązany jest do jej zwrotu. Nie ma znaczenia, z jakich przyczyn to zaprzestanie nastąpi.

Mogą to być przyczyny leżące po stronie podatnika, np. zaprzestanie wykonywania działalności, jak i zdarzenia losowe, np. kradzież kasy fiskalnej. Zaprzestanie działalności musi mieć jednak charakter definitywny. W tym miejscu powstaje pytanie, czy zawieszenie działalności zobowiązuje podatnika do zwrotu ulgi. Zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne potwierdzają w swoich rozstrzygnięciach, że związane z zawieszeniem działalności zaprzestanie wykorzystywania kasy fiskalnej nie ma charakteru definitywnego.

W związku z tym nie może być podstawą do utraty ulgi. Zawieszenie działalności jest bowiem wstrzymaniem się na określony czas (od 30 dni do najczęściej 24 miesięcy) od prowadzenia działalności gospodarczej. Skoro to wstrzymanie jest ograniczone w czasie to znaczy, że nie ma charakteru stałego. Ten charakter będzie utrzymany jedynie, gdy podatnik wznowi działalność po okresie zawieszenia.

Czytaj więcej o kasach fiskalnych:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 stycznia 2017 r.,  nr 3063-ILPP2-2.4512.188.2016.1.MŁ

 

 

Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Członek ACCA, dyrektor finansowy i członek zarządu w spółkach kapitałowych, absolwent Szkoły Głównej Handlowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz