Sprawdź, kiedy jest możliwa 0% stawka VAT do zaliczki

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 22 lutego 2017

Przedsiębiorca ma prawo do 0% stawki VAT w stosunku do zaliczki otrzymanej na eksport towarów, który nastąpi w ciągu dwóch miesięcy. Dłuższy termin jest możliwy tylko przy specyficznych dostawach. Dowiedz się więcej.

W przypadku otrzymania zaliczki (zapłaty) zastosowanie 0% stawki podatku do eksportowej dostawy towarów jest możliwe, jeżeli:

  • § wywóz towaru nastąpi w ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę;
  • § podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w takim terminie.

Czasem możliwy dłuższy termin….

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidulanej, nr IPPP3/4512-584/16-2/KT potwierdził, że stawkę 0% w związku z otrzymaniem zaliczki na poczet dostawy eksportowej można również zastosować w sytuacji, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż dwa miesiące. Należy jednak spełnić określony warunek, tj. wywóz w późniejszym terminie musi być uzasadniony specyfiką realizacji danej dostawy, potwierdzoną jej warunkami, w których określono termin wywozu towarów.

…. tylko przy specyficznej dostawie

W stanie faktycznym, którego dotyczyła interpretacjaprzedmiotem działalności spółki jest produkcja leków, preparatów i substancji farmaceutycznych. Spółka zawarła z kontrahentem z Chin umowę  na dostawę i dystrybucję czynnej insuliny ludzkiej. Ponieważ z uwagi na konieczność utrzymania właściwej temperatury i wilgotności produkt musi być transportowany w odpowiednich warunkach, co uniemożliwia dostarczenie całego zamówienia równocześnie, to partnerzy ustalili, że  część towaru będzie magazynowana u sprzedawcy, a towar zostanie wysłany partiami.

Spółka uważała, że ma prawo do zastosowania stawki VAT 0% zgodnie z art. 41 ust. 9a oraz 9b ustawy o VAT. Jest to możliwe, ponieważ wywóz produktu w terminie późniejszym niż dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym spółka otrzymała zaliczkę, znajduje uzasadnienie w specyfice dostaw produktu, potwierdzonej warunkami dostawy.

Organ podatkowy przyznał podatnikowi rację.

KOMENTARZ EKSPERTA

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2014 r. z przepisów wprost wynika, że w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet eksportu towarów możliwe jest stosowanie stawki 0% (wcześniej nie wynikało to wprost z przepisów). Stawka ta ma jednak zastosowanie warunkowo. Jednym z warunków jest to, aby wywóz towarów nastąpił w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę (art. 41 ust. 9a ustawy o VAT).

Brak wywozu towarów w tym terminie skutkuje utratą prawa do zastosowania stawki 0% i koniecznością skorygowania deklaracji VAT-7/VAT-7K złożonej za okres rozliczeniowy otrzymania zaliczki (zob. przykładowo interpretację indywidualną nr IBPP1/443-570/14/DK, czy interpretację indywidualną nr ITPP3/4512-180/16/MD).

Czasami jednak stawka 0% ma zastosowanie w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym. Jest tak pod warunkiem, że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Przepis ten jest bardzo ogólny, a w konsekwencji ocena, czy warunek ten jest spełniony, może być dokonywana w oparciu o różne dokumenty. Potwierdził to organ podatkowy w komentowanej interpretacji indywidualnej, gdyż uznając za prawidłowe stanowisko wnioskującej o jej wydanie spółki (i odstępując od uzasadnienia), uznał również za prawidłowe stanowisko spółki, że „(…) warunki dostawy Produktu wynikać mogą z różnego rodzaju dokumentów związanych z realizacją przedmiotowej transakcji, w tym m.in. treści zamówienia, faktur, korespondencji z Kontrahentem itp.”.

Ponadto z komentowanej interpretacji wynika, że wskazany przepis może mieć zastosowanie również w przypadkach gdy wywóz poza Unię Europejską zaliczkowanych towarów jest dokonywany partiami. W szczególności nie jest tak, że wywóz poza Unię Europejską pierwszej partii zaliczkowanych towarów skutkuje zakończeniem stosowania art. 41 ust. 9b ustawy o VAT w stosunku do pozostałych zaliczkowanych towarów. Jeżeli tylko wywóz tych pozostałych towarów w późniejszym terminie (lub późniejszych terminach) jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu (lub terminy wywozów) towarów, stawka 0% ma nadal zastosowanie.

Sprawdź też:

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 października 2016 r., nr IPPP3/4512-584/16-2/KT

 

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
stawka VAT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz