Sprawdź, jaki jest termin na korektę VAT od inwestycji w obcym środku trwałym

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 10 lipca 2017
92e5690125b9d6ead5437d8e311bc53538f6ee47-medium

Inwestycje w obcym środku trwałym stanowią odrębny od nieruchomości środek trwały. Upewnij się jak przeprowadzić korektę VAT naliczonego odnoszącego się do takiego środka trwałego.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła spółki, która poniosła wydatki na przystosowanie wynajmowanej nieruchomości do potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo we wniosku o interpretację podatkową zapytało, czy wydatki inwestycyjne w obcym środku trwałym mogą zostać skorygowane w okresie 10-letnim. Spółka uważała, że tak.

Organ podatkowy uznał jednak, że korektę należy przeprowadzić w okresie pięcioletnim. Izba skarbowa wyjaśniła, że inwestycja w obcym środku trwałym jest odrębnym od nieruchomości środkiem trwałym.

Jakie stanowisko zajął sąd?

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który przyznał rację organom podatkowym. Zdaniem sądu Minister Finansów słusznie odwołał się do przepisu art. 2 pkt 14a ustawy o VAT, w którym zdefiniowano pojęcie „wytworzenie nieruchomości”, przez co należy rozumieć wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. A zatem, zgodnie z tym przepisem, za wytworzenie nieruchomości uznaje się również ulepszenie nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w myśl których ulepszenia dokonuje się we własnym środku trwałym. Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że inwestycje w obcych środkach trwałych są traktowane odrębnie od środków trwałych, w których są dokonywane te inwestycje.

W konsekwencji nie można uznać, że środek trwały powstały wskutek inwestycji w obcym środku trwałym, będącym np. nieruchomością, również stanowi nieruchomość.

W odniesieniu do inwestycji w obcym środku trwałym inwestycje polegające na adaptacji budynku czy też lokalu do potrzeb prowadzonej działalności, ujęte w ewidencji środków trwałych jako inwestycja w obcym środku trwałym, podlegające amortyzacji, należy traktować jak wydatki na zakup odrębnego środka trwałego.

Sąd wskazał, że wykładnia art. 91 ustawy o VAT prowadzi do wniosku, iż zasadą jest, że korekt od środków trwałych dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat, a wyjątek odnosi się do nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów, w przypadku których korekty dokonuje się w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

W związku z tym, że inwestycja w obcym środku trwałym (budynku/lokalu), polegająca na jego adaptacji, stanowi odrębny od budynku/lokalu środek trwały, korekta podatku naliczonego odnoszącego się do takiego środka trwałego powinna być dokonywana w ciągu 5-letniego okresu.

KOMENTARZ EKSPERTA Tomasz Krywan doradca podatkowy

Z punktu widzenia przepisów o korekcie podatku odliczonego towary i usługi dzielą się na dwie grupy – towary i usługi podlegające korekcie jednorazowej oraz towary i usługi podlegające korekcie rozłożonej w czasie. Towary i usługi należące do drugiej z tych grup dzielą się na kolejne dwie grupy, tj. na towary i usługi podlegające korekcie przez okres pięciu kolejnych lat oraz towary i usługi podlegające korekcie przez okres 10 kolejnych lat.

Dziesięcioletni okres korekty dotyczy podlegających korekcie rozłożonej w czasie nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów. Pozostałych towarów i usług podlegających korekcie rozłożonej w czasie dotyczy pięcioletni okres korekty.

W komentowanym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że towary i usługi składające się na inwestycje w obcych środkach trwałych będących nieruchomościami należą do drugiej z tych grup. Jest tak, pomimo że nieruchomości należą do towarów podlegających korekcie rozłożonej w czasie przez 10 lat.

Nie jest to stanowisko nowe, gdyż podobnie Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w wyroku z 17 sierpnia 2010 r. (sygn. I FSK 1067/09). Z komentowanego wyroku wynika, że stanowisko to jest nadal aktualne.

Również organy podatkowe od dłuższego czasu podzielają to stanowisko. Tytułem przykładu można wskazać interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 marca 2015 r. (nr IPTPP4/443-894/14-4/JM) czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 września 2015 r. (nr IPPP3/4512-589/15-3/MC).

Jak czytamy w pierwszej z tych interpretacji, „(…) w związku z tym, że inwestycja w obcym środku trwałym, polegająca na jego ulepszeniu stanowi odrębny od tej nieruchomości środek trwały, okres korekty podatku naliczonego odnoszącego się do takiego środka trwałego wynosi zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy 5 lat (a nie 10 lat jak dla nieruchomości)”.

Sutki podatkowe wyrku NSA

Inwestycje w obcym środku trwałym stanowią odrębny od nieruchomości środek trwały W konsekwencji korekta podatku naliczonego odnoszącego się do takiego środka trwałego powinna być przeprowadzona w ciągu 5-letniego okresu, a nie w ciągu 10 lat przewidzianych dla nieruchomości.

Sprawdź też:

Wyrok NSA z 13 grudnia 2016 r., sygn. akt I FSK 255/15

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz