Rozpoznanie dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 17 lipca 2019
Pytanie:  Spółka zakupiła szlifierkę od kontrahenta w Szwajcarii. Na poczet tej dostawy były wpłacone na podstawie faktur zaliczkowych dwie zaliczki: faktura zaliczkowa z 10.09.2018 r. - wpłata zaliczki - 19.09.2018 r. - 30% zamówienia i faktura zaliczkowa z 22.03.2019 r., wpłata zaliczki 2.04.2019 r. - 60 % zamówienia. Zaliczki płacone były do banku w Szwajcarii na adres głównej siedziby firmy również w Szwajcarii. Zarówno faktury zaliczkowe, jak i faktura końcowa z 19.06.2019 r. (wystawiona na całość zamówienia, ale zawierająca informację o wpłaconych wcześniej zaliczkach) zawierają oprócz adresu i NIP szwajcarskiego, adres i NIP czeski (oznacza to, że kontrahent jest zarejestrowany w UE). Natomiast maszyna została dostarczona do naszej siedziby w Polsce 11.04.2019 r. z Niemiec. Uruchomienia i innych czynności montażowych dokonał serwisant z Czech. Cały proces montażu i uruchomienia zakończył się 27.05.2019 i od tego czasu rozpoczyna się okres gwarancji. Zarówno na fakturach zaliczkowych, jak i na końcowej fakturze mamy dopisek, że jest to dostawa towarów wraz z instalacją - podatek rozlicza nabywca na podstawie art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy o VAT. Kiedy powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT i w których pozycjach deklaracji VAT-7 wykazać podstawę opodatkowania, podatek VAT należny i naliczony?

Pozostało jeszcze 76 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel