Rewolucji w kasach rejestrujących nie będzie od 1 października 2018 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 1 października 2018
41914157a13d9113f4d426f70fd880411f0c49ef-medium

Obecne kasy zostaną zastąpione przez kasy online. Będą wysyłać informacje o każdej transakcji zewidencjonowanej za pomocą kasy do Centralnego Repozytorium Kas. Kłopot w tym, że nowe przepisy miały wejść w życie 1 października 2018 r., ale projekt jak na razie utknął w Sejmie.

Informacje z kasy trafią do repozytorium

Nowe kasy rejestrujące mają mieć wbudowaną funkcjonalność, która umożliwi zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie informacji z kasy rejestrującej do CRK.

Przesyłane będą informacje o każdej transakcji zewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy. Co istotne, przesyłane informacje mają być w pełni zanonimizowane w zakresie danych nabywcy.

Informacje z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta (oprócz NIP nabywcy, w przypadku gdy poda on ten numer w trakcie dokonywania transakcji).

Wymiana kas

Nowe kasy będą wprowadzane etapami:

1. Stopniowo ograniczana będzie dostępność kas z kopią papierową oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii. Zgodnie z przepisami już z końcem 2018 roku nie będą mogły być wprowadzane do obrotu (ze względu na utratę mocy potwierdzeń o spełnianiu funkcji, kryteriów i warunków technicznych) kasy rejestrujące z kopią papierową. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii przestaną być wprowadzane do obrotu z końcem 2022 roku. Podatnicy, którzy rozpoczną używanie kas z kopią papierową oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii przed końcem, odpowiednio, 2018 i 2012 r., będą je mogli używać nadal po, odpowiednio, 31 grudnia 2018 r. oraz 31 grudnia 2022 r.

2. Jednak – co stanowi drugie ograniczenie − w przypadku zapełnienia pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, która nie jest kasą z elektronicznym zapisem kopii, pamięć ta nie będzie podlegała wymianie (zob. projektowany art. 145a ust. 5 ustawy o VAT). Spowoduje to, że podatnik stosujący kasę rejestrującą z kopią papierową, po zapełnieniu pamięci fiskalnej, będzie musiał nabyć nową kasę, z zapisem elektronicznym lub kasę nowego rodzaju.

3. W przypadku podatników z niektórych branż możliwość stosowania kas z kopią papierową oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii będzie wyłączona wcześniej (zob. projektowany art. 145b ust. 1 ustawy o VAT). Przykładowo świadczenie usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, oraz wstępu związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – kasy z kopią papierową oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii mają być stosowane tylko do 31 grudnia 2019 r.

Termin wejścia w życie przepisów

Pierwotnie zakładano wejście w życie nowelizacji 1 października 2018 r. W kwietniu projekt trafił do Sejmu, a w czerwcu odbyło się pierwsze czytanie i na razie nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie. O wszystkich zmianach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco w Portalu FK.

Polecamy w Portalu FK:

Etap legislacyjny:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach – po pierwszym czytaniu w Sejmie.
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz