Późniejsze badanie techniczne auta nie pozbawi prawa do odliczenia pełnego VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 25 kwietnia 2016

Podstawą do odliczenia 100%  VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest konstrukcja pojazdu, a nie wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Przeprowadzenie badania technicznego, uzyskanie zaświadczenia oraz adnotacji w dowodzie rejestracyjnym ma charakter tylko i wyłącznie dowodowy. Nie jest to natomiast materialnoprawny warunek odliczenia całości podatku naliczonego. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie 17 marca 2016 r. (sygn. akt I SA/Ol 54/16).

Odliczanie pełnego VAT możliwe po spełnieniu warunków

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność w zakresie usług transportowych. W 2014 roku firma kupiła 4 nowe samochody. Aby móc odliczać pełny VAT od tych pojazdów, konieczne było uzyskanie zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, że konstrukcja pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą dodatkowych badań technicznych. Takie zaświadczenie przedsiębiorstwo nabyło po kilku miesiącach od kupna aut, ale już wcześniej zaczęło odliczać pełny VAT.

Organ podatkowy w czasie kontroli uznał, że do czasu przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych, podatek naliczony powinien być odliczany w 50%.  Sprawa trafiła do WSA w Olsztynie.

Wpis w dowodzie ma tylko charakter dowodowy

Zdaniem sądu podstawą do pełnego prawa do odliczenia wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, według art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT, jest konstrukcja pojazdu, a nie wpis w dowodzie rejestracyjnym, który tylko potwierdza, że pojazd spełnia określone wymogi konstrukcyjne.

Sąd nie zgodził się z poglądem, że niespełnienie warunków, co do terminu badania technicznego definitywnie uniemożliwia skorzystanie z pełnego prawa do odliczenia VAT. W art. 86a ust. 11 ustawy VAT wskazano, że w  przypadku gdy w pojeździe samochodowym, dla którego wydano zaświadczenie, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 9 pkt 1 lub 2, uznaje się, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej".

Sprawdź też:

Wyrok WSA w Olsztynie 17 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Ol 54/16

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz