Poznaj zmiany w VAT od 1 lipca 2018 r. dotyczące pierwszego zasiedlenia do celów VAT

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 11 czerwca 2018
a03d367a5fbf72e73e4a4aff69080dc0f9539f70-medium

Nowelizacja ustawy o VAT zmienia przepisy dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży w ramach pierwszego zasiedlenia. Poznaj szczegóły, aby wiedzieć, jak stosować nowe przepisy po zmianach.

Obecne przepisy ustawy o VAT nawiązując do zwolnienia z podatku pierwszego zasiedlenia odnoszą się do zaistnienia czynności podlegających opodatkowaniu VAT. W wyniku wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE uznaje się, że pierwszym zasiedleniem jest również wykorzystanie budynku przez spółkę dla jej własnych potrzeb. Oznacza to, że gdy taki budynek zostanie później sprzedany, jego zbycie będzie mogło być zwolnione z VAT. Zmiany mające ten skutek będą wprowadzone bezpośrednio do ustawy o VAT i mają obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Rząd przygotował nowelizację ustawy o VAT, która zmienia definicję pierwszego zasiedlenia mającą wpływ na zwolnienie z VAT poprzez likwidację konieczności oddawania budynku do używania „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu”.  

W art. 2 w pkt 14 ustawy o VAT zostanie określone, że przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne, budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Oznacza to zmodyfikowanie przesłanek stosowania zwolnienia dla dostaw budynków, budowli i ich części, poprzez likwidację warunku, że ich zasiedlenie nastąpiło w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu (zmiana ta stanowi realizację wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 listopada 2017 r. w sprawie C-308/16 Kozuba Premium Selection Sp. z o.o.).

Praktyczny skutek zmian

Pierwsze zasiedlenie budynków, budowli lub ich części:

  • to również rozpoczęcie ich użytkowania na potrzeby własne, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu (a nie wyłącznie ich oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi),
  • nie musi następować w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu (zwolniony będzie również podmiot dokonujący zasiedlenia w ramach czynności nieopodatkowanej).

Stosowanie obecnych przepisów

Obecny przepis art. 2 pkt 14 ustawy o VAT stanowi, że ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast zwolnienie z VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 dotyczy obecnie dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Takie brzmienie ustawy powodowało, że organy podatkowe zakazywały korzystać ze zwolnienia z VAT, gdy nastąpiło ulepszenie nieruchomości (budynku, budowli) wniesionej wcześniej aportem do spółki, a następnie modernizowanej i sprzedanej. W tym przypadku sprzedaż była traktowana jako pierwsze zasiedlenie, które musiało zostać opodatkowane (aport był czynnością niepodlegającą opodatkowaniu).

Podobnie było, gdy budynek był wykorzystywany na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, np. na siedzibę – nie traktowano tego, jako użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

PRZYKŁAD
Wspólnik wniósł do spółki z o.o. w ramach aportu budynek użytkowy z przeznaczeniem na siedzibę. Po wniesieniu aportu budynek został przystosowany do celów działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę, która w tym celu dokonała inwestycji odpowiadającej około 55% wartości początkowej tego budynku. Po zakończeniu prac budynek 31 lipca 2007 r. został wpisany do ewidencji środków trwałych , jako odrębny środek trwały, w której pozostał do dnia jego sprzedaży 15 stycznia 2009 r. Ponieważ chodziło o stary budynek, spółka uznała, że sprzedaż ta była zwolniona z VAT. Zdaniem organu przeznaczenie budynku na cele spółki od 31 lipca 2007 r., nie jest równoznaczne z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Oznaczało to, że „pierwsze zasiedlenie” odnośnego budynku, po przeprowadzonej w nim modernizacji, nastąpiło nie 31 lipca 2007 r., ale 15 stycznia 2009 r., odpowiadającym dacie pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, czyli jego sprzedaży. Po zmianie przepisów nie będzie wątpliwości, ż w takiej sytuacji spółka będzie miała prawo do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Po wydaniu wspomnianego wyroku organy podatkowe zaczęły przyjmować korzystną dla podatników interpretację uznając, że do pierwszego zasiedlenia wystarczy rozpoczęcie jego użytkowania. W interpretacji indywidualnej z 5 lutego 2018 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.704.2017.1.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przytoczył za wspomnianym wyrokiem, że pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

Polecamy w Portalu FK szkolenie video, aby bezbłędnie stosował w praktyce nowe przepisy o VAT:

Źródło:

art. 1 pkt 1 projektu z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (na etapie uzgodnień międzyresortowych).

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz