Otrzymywanie faktur elektronicznych

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 17 września 2019
Pytanie:  W prowadzonej działalności często otrzymujemy od naszych dostawców faktury w postaci załącznika pdf do e-maili. Ze względu na art. 106n ustawy VAT w celu zapewnienia autentyczności faktury prosimy o przesłanie faktur w wersji papierowej. Następnie zwracamy się o przesłanie oświadczenia, na którym prosimy o wskazanie adresu poczty elektronicznej, z którego będą do nas wysyłane faktury. Po otrzymaniu oświadczeń „przechodzimy” na e-faktury. Czy konieczne jest posiadanie tych oświadczeń, aby e-faktura była uznana za dokument, na podstawie którego mamy prawo do odliczenia VAT. Czy ustalenia ustne/e-mailowe co do adresu, z którego będą przesyłane e-faktury będą wystarczające dla zapewnienia autentyczności? Samo stosowanie e-faktur wymaga zgody odbiorcy, ale ustawodawca nie określa konkretnej metody akceptacji, mogą to być ustalenia ustne, lub też samo zapłacenie za taką fakturę, jest już zgodą. A zatem, czy podobnie, można uznać ustalenia ustne za wystarczające dla zapewnienia autentyczności?

Pozostało jeszcze 70 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel