Organizacja konferencji – sprawdź, czy odliczysz VAT w pełnej wysokości

Dodano: 28 czerwca 2018
a0d063bdaa83eca395e0aa0f3be7b7e5ce49272d-medium

Załóżmy, że rozliczana przez Ciebie firma zleciła przygotowanie konferencji. Czy możesz odliczyć w całości VAT z faktury za organizację tego wydarzenia? Poznaj stanowisko sądu i sprawdź komentarz eksperta, aby wiedzieć, jak bezbłędnie rozliczać takie transakcje.

Przedsiębiorstwo, które zleca podmiotowi zewnętrznemu przygotowanie konferencji, może w całości odliczyć VAT z faktury za organizację tego wydarzenia. Jest to możliwe nawet, jeśli w skład usługi wchodzi zapewnienie rozrywek pracownikom podczas czasu wolnego. Takie wnioski płyną z wyroku WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 1789/17.

Jaki był problem?

Spółka w celach promocyjnych  organizuje różne imprezy i konferencje. W ramach tego świadczona jest kompleksowa usługa, składająca się m.in. z przygotowania i organizacji obiektów, w których odbywa się konferencja, a także organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, np. zwiedzanie miasta.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka ma prawo odliczyć pełną kwotę VAT faktury dokumentującej kompleksową usługę organizacji i produkcji konferencji. Organ podatkowy uważał, że nie.

Jak orzekł sąd?

Sprawa trafiła do WSA w Warszawie. Sąd uznał, że jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa kompleksowej organizacji konferencji, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy.

KOMENTARZ EKSPERTA Łukasz Matusiakiewicz radca prawny specjalizujący się w prawie podatkowym, autor wielu opracowań z dziedziny podatków

Zagadnienie opodatkowania usług kompleksowych zawsze budziło kontrowersje i zawsze wymaga indywidualnej oceny. Problem dotyczy różnych czynności i różnych branż, np. kwestie dostaw z transportem, transportu z montażem itp.

Mniejszy kłopot jeśli podatnik nie wie, czy mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym bądź nawet ma taką wiedzę, ale trudność polega na wyborze świadczenia głównego, stąd wystąpi ryzyko zastosowania stawki VAT 5% albo 8%.

Poważniejsze niedogodności pojawiają się zwłaszcza wówczas, gdy np.:

- jedno ze świadczeń będzie zwolnione z VAT, a drugie opodatkowane stawką 23%,

- jedno ze świadczeń opodatkowane jest na zasadach ogólnych, zaś drugie – na podstawie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Problem dotyczy nie tylko stawek, ale przekłada się więc np. na ocenę momentu powstania obowiązku podatkowego, prawidłowość wystawiania faktur, a ogólniej – zakres prawa do odliczenia, jeśli świadczenie kompleksowe/niekompleksowe miałoby składać się z dostaw towarów/usług opodatkowanych i zwolnionych.

Dodatkowo – w jednym przypadku rozliczenie świadczenia jako kompleksowego byłoby dla podatnika korzystne (np. niższa stawka VAT objęłaby całe świadczenie), w innej sytuacji – odwrotnie.

Zarówno orzecznictwo TSUE, jak i sądów krajowych w zakresie świadczeń kompleksowych jest bardzo obszerne, niestety jednak nawet dodatkowe wyroki unijnego Trybunału, ewentualna uchwała NSA czy interpretacja ogólna ministra finansów nie rozwiążą wszystkich problemów. 

Druga kwestia to aspekt „korzyści osobistych”. Nietrudno zrozumieć obawę organów podatkowych (jak w uchylonej przez sąd interpretacji z 13 stycznia 2017 r. nr 1462-IPPP3.4512.977.2016.1.PC) co do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z nabycia świadczeń polegających na organizacji rozrywek podczas czasu wolnego w trakcie konferencji. Sąd jednak uznał, że cele osobiste pracowników mają tu charakter drugoplanowy. Jest to również przydatna wskazówka interpretacyjna w odniesieniu do opodatkowania nieodpłatnych świadczeń na gruncie VAT.

Polecamy w Portalu FK:

Wyrok WSA w Warszawie z 22 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1789/17

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz