Opodatkowanie dokonywanej dla kontrahenta zagranicznego dostawy materiałów pozostających w Polsce

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano:
Pytanie:  Polska firma wystawia fakturę dla zagranicznego kontrahenta z Anglii za sprzedaż materiałów, które zostają w Polsce, ponieważ dotyczą prowadzonej inwestycji w Polsce. Jak prawidłowo ująć w deklaracji VAT-7 sprzedaż wynikająca z wystawionej faktury. Czy należy ją ująć w poz. 19 deklaracji VAT-7 czy w poz. 21? Czy należy taką transakcję wykazać w informacji podsumowującej VAT UE? Firmy są czynnymi podatnikami VAT.
Odpowiedź: 

Wskazaną dostawę musi Pan wykazać w poz. 19 i 20 deklaracji VAT-7 (bez wykazywania w informacji podsumowującej VAT-UE).

Dokonywane przez polskich podatników dostawy towarów dzielą się na cztery rodzaje. Są to dostawy towarów na terytorium kraju, dostawy towarów poza terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, eksport towarów.

Cechą charakterystyczną wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów jest przemieszczenie towarów między, odpowiednio, Polską a innym państwem członkowskim (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT oraz Polską a terytorium poza Unią Europejską (eksport towarów – zob. art. 2 pkt 8 ustawy o VAT). Do żadnego z takich przemieszczeń w przedstawionej sytuacji nie dojdzie, gdyż materiały będące przedmiotem wskazanej dostawy pozostaną w Polsce.

Pozostałe dwie spośród wymienionych rodzajów dostaw to dostawy towarów na terytorium kraju oraz dostawy towarów poza terytorium kraju. O tym, do którego rodzaju dostawy dochodzi, decyduje miejsce dostawy ustalone przepisami art. 22-24 ustawy o VAT. Jeżeli miejsce to znajduje się na terytorium kraju, dokonywana dostawa towarów stanowi dostawę towarów na terytorium kraju (oczywiście o ile nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub eksportu towarów). W przeciwnym razie dokonywana dostawa stanowi dostawę towarów poza terytorium kraju.

W przedstawionej sytuacji miejsce dostawy materiałów znajduje się (na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 lub 3 ustawy o VAT) na terytorium kraju. A zatem ich dostawa  stanowi „zwykłą” dostawę na terytorium kraju. Jest ona opodatkowana według stawki VAT właściwej dla będących jej przedmiotem materiałów, czyli zapewne według stawki 23%. Jej dokonanie należy zatem wykazać w poz. 19-20 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Dostawy tej – jako dostawy krajowej - nie należy wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel