Odliczenie VAT z faktury za zastępcze wykonanie usługi

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 25 października 2018
Pytanie:  Kontrahent wykonujący dla spółki roboty jest w upadłości. Spółka musiała zlecić innej firmie realizację usługi, za którą otrzymała fakturę. Czy można odliczyć VAT? Spółka ma kaucje gwarancyjne od kontrahenta i zamierza potrącić z niej wartość zapłaconej usługi - czy będzie  to brutto czy netto?
Odpowiedź: 

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośrednio związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2015 r., sygn. akt I FSK 1630/14).

W przedstawionej sytuacji nabycie usługi jest – jak zakładam – związane jest z prowadzoną przez spółkę działalnością opodatkowaną. W konsekwencji spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej wykonanie tej usługi. Okoliczność, że wcześniej wykonanie tej usługi zostało zlecone innemu kontrahentowi (znajdującemu się obecnie w upadłości) nie wpływa w żaden sposób na to uprawnienie.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że odpowiedź na pytanie o kwotę potrącenia nie wynika z przepisów prawa podatkowego. Odpowiedź na to pytanie zależy od treści zawartej przez Państwa umowy z kontrahentem, który ogłosił upadłość.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz