Ocena sporadyczności musi być kompleksowa

Autor: Ewa Matyszewska

Dodano: 28 listopada 2013

Przy ocenie działalności pomocniczej należy brać pod uwagę wiele różnych kryteriów takich jak, np. liczba transakcji, zaangażowanie środków przedsiębiorcy. Nie tylko wtedy działalność może być uznana za pomocniczą, gdy wspiera działalność główną, ale również wówczas, kiedy z jednej strony wspiera działalność główną, ale z drugiej strony wartość zaangażowanych środków, musi wskazywać, że działalność na charakter dodatkowy, uboczny – a nie, że jest to inny rodzaj działalności danego przedsiębiorcy - wyjaśnił WSA w Gliwicach (wyrok o sygn. akt III SA/Gl 1488/13).

W analizowanej przez sąd sprawie, spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi sprzedaż samochodów ciężarowych oraz ich serwis. Dodatkowo planuje rozszerzyć przedmiot swojej działalności o odpłatne (za wynagrodzeniem w postaci odsetek) udzielanie pożyczek. Pojawił się kłopot – jak na gruncie VAT traktować udzielanie pożyczek, jako działalność pomocniczą?

WSA w Gliwicach zwrócił uwagę, że ustawa o VAT odnosząca się do rodzajów czynności, które mogą nie być ujmowane w proporcji z art. 90 ust. 6 ustawy o VAT - mówi o „sporadyczności” tej czynności, zaś Dyrektywa 112 mówi o „pomocniczości” czynności, które mogą nie być ujmowane w proporcji. Z kolei VI Dyrektywa mówiła o „okazjonalności”. Zestawienie tych trzech pojęć i przede wszystkim fakt, że w obecnej dyrektywie, używa się określenia „pomocnicza”, wskazuje na to, że przez pomocniczą należy rozumieć działalność wspierającą działalność główną, czyli nie każdą działalność, jaką będzie prowadził przedsiębiorca. Trudno rozgraniczyć, która działalność jest główną, która pomocnicza. Nie wiemy, czy miałoby to być kryterium dokonanych czynności, czy kryterium przychodów. Skoro wszystkie są wpisane do jakiegoś aktu kreującego dany podmiot, do umowy spółki, czy do KRS – nie można wskazać, która działalność jest główna, a która pomocnicza.

Zdaniem sądu, przez działalność pomocniczą należy rozumieć taką działalność, która służy działalności innego rodzaju, która ma ją wspierać, która ma na celu uzyskanie obrotów wyższych z tytułu innych działalności. W związku z tym sąd doszedł do wniosku, że w opisanym przypadku nie można mówić, że działalność, którą podjęła spółka jest pomocnicza w stosunku do jej działalności z tytułu sprzedaży samochodów ciężarowych i czynności serwisowych. Spółka sama wskazała bowiem, że udzielane pożyczki nie będą służyły jedynie zakupom u niej.

W konsekwencji jest to zwyczajnie inny rodzaj działalności tego samego przedsiębiorcy, niebędącym działalnością pomocniczą.

Autor: Ewa Matyszewska

specjalistka ds. podatków
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz