Obciążenie podwykonawcy kosztami naprawy usterek – skutki w VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 12 kwietnia 2018
Pytanie:  Wykonaliśmy budynek mieszkalny dla TBS i udzieliliśmy gwarancji. Ze względu na brak możliwości naprawienia usterki (którą wykonał nam podwykonawca i również udzielił nam gwarancji) TBS zlecił wykonanie jej innej firmie X. Firma X wystawiła dla TBS fakturę ze stawką 8% VAT, a TBS dla nas również ze stawką 8%. Obecnie chcemy obciążyć naszego podwykonawcę tą fakturą. Z jaką stawką powinniśmy wystawić refakturę, 8% czy odwrotne obciążenie?
Odpowiedź: 

Odpowiedź na pytanie rozpocząć należy od wyjaśnienia tego czym jest refakturowanie. Otóż refakturowanie jest to - jak się przyjmuje – fakturowanie odsprzedaży usług bez doliczania marży. Do odsprzedaży usług dochodzi zaś w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, a więc gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

W świetle powyższego nie zawsze refakturowanie jest właściwą formą obciążania kosztami kontrahentów. Często ponoszonymi kosztami kontrahentów należy obciążać w inny sposób, np. uwzględniając kwoty obciążeń w wystawianych fakturach dokumentujących świadczenie usług albo wystawiając noty obciążeniowe.

Najprawdopodobniej dotyczy to również wskazanego przypadku. Z treści pytania nie wynika bowiem, abyście Państwo usługę naprawy usterek od TBS-u nabyli we własnym imieniu, ale na rzecz podwykonawcy. Uważam w związku z tym, że najprawdopodobniej podwykonawcę w przedstawionej sytuacji należy obciążyć nie w drodze wystawienia mu faktury (refaktury), lecz wystawiając mu notę obciążeniową (bez VAT oraz bez wyrazów „odwrotne obciążenie”).

Gdyby jednak przedmiotową usługę naprawy usterek nabyli Państwo we własnym imieniu, lecz na rzecz podwykonawcy (co wymagałoby, aby przed jej nabyciem było to ustalone pomiędzy Państwem i podwykonawcą), doszłoby w przedstawionej sytuacji jednak do świadczenia podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT usługi. Nie byłoby to przy tym świadczenie usługi objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, gdyż w związku z ich świadczeniem nie działaliście Państwo w charakterze podwykonawcy (mogłoby tak być tylko, gdyby istniał podmiot trzeci, który był zleceniodawcą Państwa podwykonawcy). Oznaczałoby to, że świadczenie (odsprzedaż) tej usługi jest opodatkowane podatkiem VAT na zasadach ogólnych, a więc należy ją udokumentować fakturą (refakturą) ze stawką VAT 8% (na podstawie art. 41 ust. 12 w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz