Kiedy można odliczyć pełny VAT od wydatków na firmowe auta

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 16 kwietnia 2018
074bc16d5ada40eb10da496e2ef0343ba215bf61-medium

Wykorzystywanie samochodu, nawet potencjalne, do celów innych niż działalność gospodarcza uprawnia do odliczenia jedynie 50% podatku naliczonego. Takie jest stanowisko dyrektora KIS. Poznaj szczegóły.

Chociaż w regulaminie jest zapis uniemożliwiający wykorzystywanie pojazdów do innych celów niż służbowe, to jednak nie wyklucza to możliwości ich użycia na inny użytek Fakt, że auta firmowe będą parkowane w miejscu zamieszkania osób je użytkujących, nie wyklucza potencjalnej możliwości wykorzystania pojazdów do celów innych niż służbowe.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła czynnego podatnika VAT. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest produkcja i sprzedaż mebli w salonach meblowych położonych w kilku miastach województwa. Podatnik ma samochody osobowe, które wykorzystuje tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Dotychczas VAT był odliczany w wysokości 50%, jednak przedsiębiorca planuje zgłosić samochody firmowe do urzędu skarbowego w celu odliczania podatku w wysokości 100%.

W tym celu złoży formularz VAT-26, sporządzi regulamin wewnętrzny, który będzie dokładnie określał zasady użytkowania pojazdu w firmie, będzie prowadzona  szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu w celu wykluczenia użytkowania pojazdu dla celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą; samochody osobowe będą parkowane pod miejscem zamieszkania danego kierownika regionalnego; praca kierownika regionalnego odbywa się w terenie i polega głównie na podróży do danego salonu meblowego od miejsca zamieszkania i powrót z salonu meblowego do domu.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy firma jest uprawniona do odliczenia 100% kwoty podatku nauczonego wynikającego z wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodów służbowych przez kierowników regionalnych. Przedsiębiorca uważał, że tak.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor KIS był innego zdania.

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Jak wynika z ust. 12 tego artykułu, podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Pełne odliczanie VAT

Podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z samochodem osobowym w sytuacji, gdy pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Dla celów pełnego odliczania VAT fakt jego wykorzystywania wyłącznie do działalności musi być rozpatrywany w kategoriach obiektywnych.

W celu pełnego odliczenia podatku muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj.:

-  sposób wykorzystania tego pojazdu przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach jego używania wyklucza użycie go do celów prywatnych oraz

- wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu.

Niezbędnym elementem warunkującym uznanie, że mamy do czynienia z samochodem wykorzystywanym wyłącznie w działalności gospodarczej jest również – określony w art. 86 ust. 12 ustawy – wymóg zgłoszenia (w ściśle określonym terminie) faktu takiego sposobu wykorzystywania pojazdu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Organ podatkowych przypomniał, że określone przez podatnika zasady używania pojazdu muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku. Przy czym użytek prywatny należy postrzegać w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych.

Dyrektor KIS uznał, że w odniesieniu do samochodów osobowych, o których mowa we wniosku, nie będą spełnione przesłanki dające prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami. Przede wszystkim nie będzie spełniona – wynikająca z art. 86a ust. 3 pkt 1 ustawy – przesłanka wyłącznego wykorzystania pojazdów do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 kwietnia 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.83.2018.2.AJ

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz