Kiedy mamy do czynienia z odpowiedzialnością solidarną w zakresie VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 września 2018
Pytanie:  Dokonujemy płatności w wysokości brutto za faktury, które dotyczą zobowiązań pożyczkobiorców w ramach udzielonych pożyczek z Regionalnych Funduszy Pożyczkowych z wydzielonych i przeznaczonych do tego celu rachunków bankowych, obciążając konto pożyczkobiorcy kwotą zapłaconej faktury. Czy w tym przypadku nie stosując podzielonej płatności za faktury pożyczkobiorcy (wiemy, że jest ona dobrowolna), a kontrahent pożyczkobiorcy okaże się nie solidny, nie zostaniemy pociągnięci do solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania kontrahenta pożyczkobiorcy?
Odpowiedź: 

Ustawa o VAT nie wprowadza zasady odpowiedzialności solidarnej jakichkolwiek podmiotów. Podmioty inne niż sprzedawcy mogą być odpowiedzialne solidarnie ze sprzedawcami wyłącznie w przypadkach określonych przepisami art. 96 ust. 4b ustawy o VAT (odpowiedzialność solidarna pełnomocników składających w imieniu podatników zgłoszenia rejestracyjne VAT) oraz art. 105a ustawy o VAT (odpowiedzialność solidarna nabywców tzw. towarów wrażliwych).

Zatem, w takiej sytuacji jak poruszona w pytaniu pociągnięcie Państwa do odpowiedzialności solidarnej w zakresie VAT nie wchodzi w przedstawionej sytuacji w grę.

W Państwa przypadku żaden z tych przypadków nie ma miejsca (nie miałby nawet, gdyby pożyczkodawcy nabywali towary wrażliwe, gdyż nie jesteście Państwo nabywcami tych towarów).

Reasumując, pociągnięcie Państwa do odpowiedzialności solidarnej w zakresie VAT nie wchodzi w grę.

Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, że płatności za faktury dotyczące zobowiązań pożyczkodawców dokonujecie Państwo bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz