Kaucja gwarancyjna i dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT. Zobacz, co się zmieni od 1 lipca

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 6 kwietnia 2018
879e2da4ecbaa9b957f805882c37f858fa2f6352-medium

Nowelizacja ustawy o VAT już od 1 lipca 2018 r., zmienią się m.in. przepisy o składaniu kaucji gwarancyjnej. Dowiedz się więcej.

Składanie kaucji gwarancyjnej

Projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmianę w przepisach o składaniu kaucji gwarancyjnej, o której mowa w przepisach o odpowiedzialności podatkowej nabywców wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT tzw. towarów wrażliwych (złożenie takiej kaucji jest jednym z warunków wyłączenia takiej odpowiedzialności nabywców takich towarów).

Obecnie kaucja taka może być złożona przez każdy podmiot, niezależnie od tego, jak długo składał on deklaracje VAT. Po nowelizacji kaucja gwarancyjna może być złożona tylko przez podmiot, który co najmniej 12 miesięcy składał deklaracje VAT (zob. projektowany art. 105b ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

Nowy przepis nie będzie miał ma zastosowania do podmiotów, które na dzień

wejścia w życie projektowanej ustawy będą już wpisane do wykazu podmiotów, które złożyły kaucje gwarancyjną (zob. art. 6 omawianego projektu z 13 lutego 2018 r.). Ma on mieć zatem zastosowanie tylko do podmiotów, które będą chciały złożyć kaucję gwarancyjną od dnia wejścia w życie nowelizacji.

PRZYKŁAD
Po wejściu w życie projektowanej zmiany zostanie utworzona i zarejestrowana jako czynny podatnik VAT spółka z o.o. Spółka ta będzie dokonywała dostaw wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT tzw. towarów wrażliwych. Spółka ta przez pierwszych 12 miesięcy składania deklaracji VAT nie będzie mogła złożyć kaucji gwarancyjnej, o której mowa w przepisach o odpowiedzialności podatkowej nabywców towarów wrażliwych. Dopiero po upływie tego okresu spółka będzie mogła złożyć tę kaucję, a tym samym umożliwić wyłączenie odpowiedzialności solidarnej podatników nabywających od niej towary wrażliwe.

Ograniczenie możliwości składania kaucji gwarancyjnych

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Obecnie kaucję gwarancyjną, o której mowa w przepisach o odpowiedzialności podatkowej nabywców tzw. towarów wrażliwych, może złożyć każdy podmiot, niezależnie od tego jak długi składał on deklaracje VAT.

Kaucję gwarancyjną, o której mowa w przepisach o odpowiedzialności podatkowej nabywców tzw. towarów wrażliwych, będą mogły składać wyłącznie podmioty, które co najmniej 12 miesięcy składały deklaracje VAT.

Ustalanie dodatkowego zobowiązania podatkowego

Kolejna projektowana zmiana dotyczyć ma przepisów o ustalaniu dodatkowego zobowiązania podatkowego. Obecnie konsekwencje złożenia deklaracji korygującej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej w zakresie wysokości dodatkowego zobowiązania są takie same, jak w przypadku złożenia deklaracji korygującej po zakończeniu kontroli celno-skarbowej i otrzymaniu wyniku kontroli (w obu przypadkach wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosi 20%). Nie ma w związku z tym zachęty do złożenia deklaracji korygującej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej, lecz przed jej zakończeniem.

Po zmianach przewiduje się ograniczenie do 15% wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego ustalanego w przypadku złożenia deklaracji korygującej w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej (zob. projektowany art. 112b ust. 2a ustawy o VAT). Wprowadzenie tej zmiany ma zachęcić podatników do składania deklaracji korygującej już w trakcie kontroli celno-skarbowej.

PRZYKŁAD
Po wejściu w życie projektowanej zmiany 12 lipca podatnikowi doręczono upoważnienie do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej. Po tygodniu podatnik złożył korekty deklaracji VAT-7, podwyższające kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego. W takim przypadku ewentualne dodatkowe zobowiązanie podatkowe zostanie ustalone w wysokości 15% (a nie 20%, jak byłoby to obecnie) kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego.

Ograniczenie wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego w przypadku złożenia deklaracji korygującej krótko po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Obecnie dodatkowe zobowiązanie podatkowe w przypadku złożenia deklaracji korygującej w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej ustalane jest w wysokości 20%.

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w przypadku złożenia deklaracji korygującej w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej ustalane będzie w wysokości 15%.

Polecamy w Portalu FK:

 

Etap legislacyjny: projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – w konsultacjach publicznych.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz