Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:

Od 1 lipca 2025 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych 2025. Zmiany te obejmują kolejne grupy przedsiębiorców, które straciły prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Kasy fiskalne będą teraz wymagane m.in. przy sprzedaży e-papierosów, węgla i wyrobów akcyzowych. Sprawdź, kogo konkretnie dotyczą zmiany oraz jakie nowe rozporządzenia Ministra Finansów weszły w życie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Od 1 lipca 2025 r. kasy fiskalne muszą stosować firmy sprzedające e-papierosy, alkohol techniczny, rozpuszczalniki, węgiel i produkty akcyzowe. Zwolnienie z obowiązku nie obowiązuje, nawet przy obrotach poniżej 20.000 zł.
Druga połowa roku przynosi duże zmiany podatkowe dla sprzedawców niektórych towarów. Począwszy od 1 lipca 2025 r. opodatkowaniem akcyzą zostały objęte nowe kategorie wyrobów, w tym:
Jest to skutkiem wejścia w życie przepisów ustawy z 20 lutego 2025 r o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2025 r. poz. 340). Kolejne grupy produktów, np. saszetki nikotynowe, zaczną podlegać podatkowi akcyzowemu od 1 sierpnia 2025 r.
Ze zmianami, o których byłą mowa wcześniej, częściowo powiązane są zmiany dotyczące kas fiskalnych. Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).
Istotnie ograniczyło ono katalog czynności, których nie dotyczy powinność stosowania tego rodzaju urządzeń. Począwszy od 1 stycznia 2025 r., z możliwości stosowania zwolnień w tym zakresie wyłączono kolejne towary. Przy czym na podstawie przepisów przejściowych, dostawa niektórych z nich wciąż korzystała ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących – do 30 czerwca 2025 r.
Powyższy obowiązek nie dotyczy dostaw udokumentowanych fakturą przez kopalnie, a także dostaw węgla preferencyjnego przez gminy.
Objęcie sprzedaży tych produktów obowiązkiem ewidencjonowania na kasach fiskalnych oznacza, że dokonujący jej przedsiębiorcy nie mogą skorzystać ze zwolnień w tym zakresie, w tym także ze względu na nieprzekroczenie w roku podatkowym limitu obrotów w wysokości 20.000 zł. Bez znaczenia jest również, czy zapłaty za towar dokonano gotówką, czy w sposób bezgotówkowy (przelewem na rachunek bankowy, kartą płatniczą itp.).
Od 1 lipca 2025 r. obowiązują również nowe przepisy wykonawcze dotyczące kas fiskalnych, tj:
Od 1 lipca 2025 r. kasy fiskalne obligatoryjnie trzeba stosować m.in. przy sprzedaży e-papierosów, rozpuszczalników, płynów odkażających i węgla. Z tym dniem zaczęły także obowiązywać dwa nowe rozporządzenia Ministra Finansów, odnoszące się do tego rodzaju urządzeń. Pierwszym z nich jest rozporządzenie MF z 25 czerwca 2025 r. w sprawie kas rejestrujących. Kolejnym – dotyczącym tzw. kas wirtualnych – jest rozporządzenie MF z 25 czerwca 2025 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Sprawdź też:
Wirtualne kasy fiskalne 2026 – zmiany w przepisach i korzyści dla firm
Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej w 2025 roku
Nowe przepisy o kasach fiskalnych 2025 – zmiany już od 1 lipca
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.