Już wiadomo, jaki jest unijny plan działania w sprawie VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 14 kwietnia 2016

Określenie podstawowych zasad przyszłego jednolitego europejskiego systemu VAT, czy wprowadzenie programu działań służących zwalczaniu oszustw związanych z VAT – to jedne z planowanych przez Komisję Europejską działań w sprawie VAT. Sprawdź więcej.

7 kwietnia 2016 r. Komisja Europejska przyjęła plan działania w sprawie VAT. Plan ten – jak wynika z towarzyszącemu temu komunikatu prasowego - stanowi pierwszy krok w drodze do utworzenia jednolitego unijnego obszaru VAT, który będzie służył skuteczniejszemu zwalczaniu oszustw oraz wspieraniu przedsiębiorstw, gospodarki cyfrowej i handlu elektronicznego.

Plan działania określa sposób modernizacji obecnych przepisów unijnych dotyczących VAT. Przewiduje on cztery grupy działań w tym zakresie (zob. tabela).

Cztery grupy planowanych działań

  1. określenie podstawowych zasad przyszłego jednolitego europejskiego systemu VAT,
  2. wprowadzenie w krótkim terminie programu działań służącego zwalczaniu oszustw związanych z VAT,
  3. aktualizacja ram prawnych dotyczących stawek VAT i określenie wariantów zwiększenia swobody państw członkowskich w ustalaniu ich wysokości,
  4. wprowadzenie uproszczeń przepisów VAT dotyczących handlu elektronicznego w kontekście strategii jednolitego rynku cyfrowego, a także wprowadzenie kompleksowego pakietu VAT ułatwiającego małym i średnim przedsiębiorstwom prowadzenie działalności.

Ważne zmiany w handlu transgranicznym

Pierwsze ze wskazanych działań dotyczyć mają zasad opodatkowania handlu transgranicznego. Omawiany plan działania w sprawie VAT przewiduje, że transakcje takie byłyby nadal opodatkowane według stawek państwa członkowskiego przeznaczenia (tzw. zasada miejsca przeznaczenia), jednak sposób pobierania podatków byłby stopniowo zmieniany, tak aby zapewnić coraz skuteczniejszą ochronę przed oszustwami.

Jednocześnie planowane jest stworzenie ogólnoeuropejskiej portalu internetowego, który oferować będzie firmom prosty system poboru VAT, a państwom członkowskim – solidniejszy system gromadzenia dochodów.

Zwalczanie oszustw podatkowych ma być skuteczniejsze

Druga ze wskazanych grup działań zmierza do rozwiązania problemu oszustw związanych z VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma zaproponować środki mające na celu wzmocnienie narzędzi stosowanych obecnie przez państwa członkowskie do wymiany informacji na temat oszustw związanych z VAT, nadużyć o charakterze systemowym oraz sprawdzonych rozwiązań.

Komisja będzie również ściśle monitorować działania organów podatkowych w zakresie poboru i kontroli podatku VAT.

Większa autonomia w ustalaniu stawek VAT

Z planu działań w zakresie VAT wynika również, że planowane jest zwiększenie autonomii państw członkowskich przy wyborze własnej polityki ustalania stawek podatku VAT. W związku z tym rozważane są dwa warianty:

  1. utrzymanie minimalnej stawki podstawowej na poziomie 15% i wprowadzenie regularnego przeglądu (dokonywanego w oparciu o informacje przekazywane przez państwa członkowskie) wykazu towarów i usług, które mogą być objęte obniżonymi stawkami, w oparciu o informacje przekazane przez państwa członkowskie, albo
  2. zniesienie wykazu towarów i usług, które mogą być objęte obniżonymi stawkami.

W obydwu przypadkach obowiązujące obecnie stawki zerowe i obniżone mają zostać utrzymane.

Uproszczenia pomogą małym przedsiębiorcom

Ostatnia ze wskazanych grup planowanych działań dotyczy transgranicznego handlu elektronicznego oraz prowadzenia działalności przez małe i średnie przedsiębiorstwa. W zakresie tym planowane jest przedstawienie przez Komisję Europejską:

  1. przed końcem 2016 r. wniosku ustawodawczego dotyczącego transgranicznego handlu elektronicznego, oraz
  2. w 2017 r. pakiety przepisów upraszczających VAT, który będzie miał na celu wspieranie rozwoju MŚP i ułatwianie tym przedsiębiorstwom handlu międzynarodowego.

Pamiętajmy jednak, że wskazane zmiany dokonane mają być w przepisach unijnych, a więc po ich określeniu (co może jeszcze długo potrwać) konieczna będzie również ich implementacja do przepisów krajowych.

Dlatego też zanim polscy podatnicy odczują omawiane zmiany, z pewnością upłynie jeszcze trochę czasu.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz