Jak zmienią się przepisy dotyczące rozliczania VAT przy imporcie towarów

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 kwietnia 2018
42267a0a43c93607b8b4df6b6c6a5870039c3d05-medium

Nowelizacja ustawy o VAT, która latem wejdzie w życie, wśród wielu zmian zakłada też zmiany w przepisach dotyczących rozliczania VAT z tytułu importu towarów. Poznaj praktyczne skutki zmian.

Projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje wiele zmian w przepisach dotyczących rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów.

Rozliczenie zamknięcia jako  dokument, na podstawie którego może być rozliczany VAT z tytułu importu towarów

Pierwsza grupa zmian ma na celu uznanie rozliczenia zamknięcia, o którym w art. 175 rozporządzenia 2015/2446 (rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego (Dz.U.UE.L.2015.343.1), za dokument, w którym podatnik obowiązany jest do obliczenia i wykazania kwoty podatku VAT z tytułu importu towarów (zob. projektowane brzmienie art. 33 ustawy o VAT).

Zmiana ta związana jest z tym, że zgodnie z regulacjami celnymi, w niektórych sytuacjach nie występuje zgłoszenie celne zamykające procedurę celną, natomiast na importera nałożony jest obowiązek przedstawienia rozliczenia zamknięcia (dotyczy to towarów objętych procedurą uszlachetniania czynnego w sytuacji, gdy następuje uproszczone zakończenie tej procedury, zgodnie z przepisami art. 324 i art. 325 rozporządzenia 2015/2447 (rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U.UE.L.2015.343.558).

Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie wymieniają rozliczenia zamknięcia jako dokumentu, w którym może być obliczony i wykazany VAT z tytułu importu towarów, podatek VAT określany jest przez naczelnika urzędu celnoskarbowego w decyzji, z czym wiąże się konieczność zapłaty przez podatnika podatku VAT wraz z odsetkami.

Wskazana zmiana temu zaradzi, gdyż umożliwi w przypadkach, o których mowa, rozliczanie podatku VAT z tytułu importu towarów bez konieczności wydawania każdorazowo decyzji określającej ten podatek i zapłaty odsetek.

           

Uznanie rozliczenia zamknięcia, o którym w art. 175 rozporządzenia 2015/2446, za dokument, na podstawie którego może być rozliczany podatek VAT z tytułu importu towarów

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Obecnie rozliczenie zamknięcia, o którym w art. 175 rozporządzenia 2015/2446, nie jest uznawane za dokument, na którego podstawie może być rozliczany podatek VAT z tytułu importu towarów.

Przewiduje się uznanie rozliczenia zamknięcia, o którym w art. 175 rozporządzenia 2015/2446, za dokument, na którego podstawie może być rozliczany podatek VAT z tytułu importu towarów.

Likwidacja konieczności zawiadomień dotyczących rozliczania VAT z tytułu importu towarów w deklaracjach VAT

Drugą zmianą w przepisach o rozliczaniu VAT z tytułu importu towarów ma być zniesienie obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu celno-skarbowego i naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku należnego z tytułu importu towarów na zasadach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy o VAT (a więc w przypadkach, gdy kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów są rozliczane w deklaracjach VAT-7/VAT-7K), jak również o rezygnacji ze stosowania tych zasad rozliczania podatku należnego z tytułu importu towarów (zob. projektowane brzmienie art. 33a ust. 4 ustawy o VAT).

Likwidacja konieczności dokonywania zawiadomień dotyczących rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracjach VAT

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Obecnie rozpoczęcie i rezygnacja z rozliczania podatku należnego z tytułu importu towarów są rozliczane w deklaracjach VAT-7/VAT-7K wymaga dokonania zawiadomienia organów podatkowych.

Nie będzie konieczne zawiadamianie organów podatkowych o rozpoczęciu i rezygnacji z rozliczania podatku należnego z tytułu importu towarów są rozliczane w deklaracjach VAT-7/VAT-7K nie będzie konieczne.

Etap legislacyjny: projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – przekazany do opiniowania.

Polecamy w Portalu FK:

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz