Jak ująć w JPK_VAT korektę sprzedaży w związku z refundacjami leków w aptece

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 7 listopada 2017
Pytanie:  Prowadzę KPiR apteki. Jak ujmować w rejestrze VAT i w konsekwencji w JPK_VAT korektę sprzedaży w związku z refundacjami leków. Apteka co 2 tygodnie sporządza zestawienia refundacyjne do NFZ, które zmniejszają podstawę do VAT. Otrzymana z NFZ refundacja zwiększa podstawę opodatkowania, otrzymana refundacja nie pokrywa się w danym miesiąc z zestawieniem do refundacji. NFZ wypłaca z reguły po dwóch tygodniach. Czy zestawienia do refundacji i otrzymaną refundację należy zapisywać jako każdą oddzielną operację, czy można tymi zestawieniami do refundacji i otrzymanymi środkami z NFZ skorygować miesięczny raport fiskalny? Jeżeli oddzielnie, to jaką grupę sprzedaży wybrać, czy sprzedaż fiskalną na plus lub na minus, czy może inny rodzaj? Dokumentem otrzymania refundacji jest wyciąg bankowy, do którego sporządzam tzw. dowód naliczania VAT metodą "w stu" i tym dowodem zwiększam VAT należny. Natomiast na zestawieniu do refundacji wyliczam też VAT należny metodą "w stu" i zwiększam VAT należny. Zestawienie sprzedaży fiskalnej z dwóch kas, zmniejszonej o zwroty sporządzam w Excelu i to zestawienie wpisuję do ewidencji VAT. Czy w nim można umieścić również zapisy dotyczące refundacji, na + lub -. Czy taki sposób przedstawiana sprzedaży fiskalnej będzie prawidłowy pod kątem JPK_VAT?
Odpowiedź: 

Nie ma potrzeby księgowania w ewidencji VAT zestawień do refundacji oraz dokonywania żadnych korekt w związku z otrzymaniem refundacji.

Jak stanowi art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W świetle tego przepisy refundacje do cen leków otrzymywane przez apteki stanowią element podstawy opodatkowania dostaw leków.

 Obowiązek podatkowy w tym zakresie nie powstaje jednak na zasadach ogólnych, lecz - w odniesieniu do otrzymanej kwoty - z chwilą otrzymania całości lub części refundacji (zob. art. 19a ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 19a ust. 6 ustawy o VAT). W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu dostaw (sprzedaży) refundowanych leków powstaje w istocie najczęściej dwukrotnie, tj. z chwilą dokonania dostawy (w części odpowiadającej cenie płaconej przez kupującego) oraz z chwilą otrzymania refundacji (w pozostałej części).

Nie jest zatem tak, że zestawienia refundacyjne zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem VAT. W części dotyczącej refundacji podstawa opodatkowania podatkiem VAT pojawia się bowiem dopiero w momencie otrzymania refundacji.

Nie ma w związku z tym potrzeby księgowania w ewidencji VAT zestawień do refundacji, jak również dokonywania żadnych korekt w związku z otrzymaniem refundacji. Zapisów w ewidencji VAT (a w konsekwencji w plikach JPK_VAT) należy dokonywać wyłącznie „na +” w dacie otrzymywania refundacji.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
JPKkorekta sprzedaży
Komentarze: 1
Zaloguj się aby dodać komentarz
Agnieszka Zielińska-Kowalska

MAŁE SPROSTOWANIE

Chyba nastąpiło małe niezrozumienie, więc pozwolę sobie na komentarz. W praktyce wygląda to tak, że apteka fiskalizuje całą sprzedaż na kasie fiskalnej w momencie wydania leku pacjentowi (czyli zarówno część płatną przez pacjenta jak i część przypadającą na refundację). W takiej sytuacjiZobacz więcej
7 listopad 2017 o 09:29