Jak prawidłowo opodatkować usługi budowlane wykonywane poza granicami Polski

Dodano: 14 lipca 2016

Rozliczasz firmę, która prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną na terenie Polski? Firma bardzo często wykonuje usługi budowlane poza granicami kraju. Sprawdź, jak prawidłowo ustalić sposób opodatkowania takich usług. Czym należy się kierować. Komentuje dr Agata Błaszczyk, doradca podatkowy z wieloletnim doświadczeniem.

Ważne szczegółowe uregulowania ustawy o VAT dotyczące miejsca świadczenia usługi

Ustalając prawidłowy sposób opodatkowania takich usług należy wziąć pod uwagę szczegółowe uregulowania ustawy o VAT dotyczące miejsca świadczenia usługi. Do tego, aby prawidłowo ustalić sposób opodatkowania należy bowiem w pierwszej kolejności ustalić gdzie wykonywana usługa będzie podlegała opodatkowaniu.

KOMENTARZ EKSPERTA
 

Specjalnie dla Portalu FK komentuje dr Agata Błaszczyk - doradca podatkowy i właściciel Kancelarii Prawa Podatkowego. Praktyk z ponad 12-letnim doświadczeniem w dziedzinie stosowania prawa i kształtowania strategii podatkowej oraz reprezentowania stron przed organami administracji podatkowej i sądami administracyjnymi.

Miejsce świadczenia usług w przypadku usług wewnątrzwspólnotowych określone jest przepisami art. 28a i następnymi ustawy o VAT.

Szczególnie ważny z punktu widzenia usług budowlanych będzie tu przepis art. 28e ustawy o VAT.

Zgodnie z tą regulacją miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Zastosowanie tego przepisu jest niezależne od statusu stron transakcji, w szczególności od tego, czy usługobiorca jest podatnikiem (przedsiębiorcą), czy konsumentem (osobą niebędącą podatnikiem).


 

Zapisz się na szkolenie: Podatek od towarów i usług w budownictwie

Biorąc udział w szkoleniu poznasz najnowsze interpretacje podatkowe i orzeczenia sądów dotyczące:

  • Sposobu opodatkowania usług budowlanych obniżoną stawką VAT. 
  • Sposobu opodatkowania usług budowlanych wykonywanych na terenie innych krajów UE. 
  • Sposobu ustalania podstawy opodatkowania VAT przy usługach budowlanych.
  • Momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT w przypadku usług budowlanych. 

Upewnisz się ponadto:

  • Jakie usługi mogą być zakwalifikowane jako usługi budowlane objęte społecznym programem mieszkaniowym. 
  • Jak prawidłowo zakwalifikować z punktu widzenia VAT kary umowne i kaucje gwarancyjne. 

Nie ma także znaczenia to, czy usługodawca ma siedzibę (miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności) w państwie, gdzie jest położona nieruchomość. Nie jest istotne, czy usługodawca ewentualnie świadczy usługi ze swojego stałego miejsca prowadzenia działalności. Nie gra roli także to, czy jest zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, czy też nie.

Miejscem świadczenia dla usług związanych z nieruchomościami jest państwo, w którym nieruchomość jest położona

W związku z powyższym jeżeli polski podatnik wykonuje usługi na nieruchomości położonej dla przykładu w Niemczech to usługa ta powinna być opodatkowana podatkiem VAT na terenie Niemiec, a nie na terenie Polski. Zatem podatnik wykonujący taką usługę powinien udokumentować ją fakturą na której nie będzie stawki VAT ani kwoty podatku.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz