Do zastosowania 0% stawki VAT w transporcie towarów niezbędna jest właściwa dokumentacja

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 kwietnia 2016

Prawo do zastosowania 0% stawki VAT dla usługi transportowej ma przedsiębiorca, który posiada dokumenty wymagane ustawą o VAT. Konieczny jest też potwierdzony przez urząd celny dokument, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Sprawdź więcej.

Warunkiem zastosowania obniżonej stawki VAT dla wykonywanej usługi transportowej jest posiadanie, poza dokumentami wymienianymi w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, również dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów – potwierdził organ podatkowy.

0% stawka VAT w transporcie tylko po spełnieniu warunków

Chodziło o przedsiębiorcę, który świadczy usługi transportowe. Stałym miejscem zamieszkania oraz miejscem wykonywania działalności jest Polska. Przedsiębiorca będzie wykonywać transport towarów na zlecenie polskiego spedytora. Transport towarów odbywać się będzie na trasie Szwajcaria (miejsce załadunku) do Niemiec (miejsce rozładunku). Trasa transportu nie będzie przebiegała przez terytorium Polski.

Pytanie dotyczyło tego, czy do zastosowania obniżonej do 0% stawki podatku dla tej usługi wymagane jest spełnienie dodatkowego warunku posiadania dokumentu celnego, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Podatnik uważał, że tak, a organ podatkowy przyznał mu rację.

KOMENTARZ EKSPERTA

Tomasz Krywan
doradca podatkowy

Świadczenie usług transportu towarów jest, co do zasady, opodatkowane VAT według stawki 23%. W drodze wyjątku od tej zasady usługi transportu towarów korzystają czasami z opodatkowania stawką 0%. Dotyczy to nie tylko usług transportu towarów należących do tzw. usług transportu międzynarodowego (w takich przypadkach stawka 0% ma zastosowanie na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT), ale również usług transportu towarów wymienionych przepisami § 6 ust. 1 pkt 1-4 rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT.

Komentowana interpretacja dotyczy świadczenia usług transportu towarów należących właśnie do tej drugiej grupy, a konkretnie – usług transportu towarów, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku VAT.

Konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów

Stosowanie stawki 0% do takich usług uzależnione jest od posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów. Są to:

1)     list przewozowy lub dokument spedytorski stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz

2)     faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Zauważmy, że w § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku VAT nie ma natomiast mowy o dokumentach wymaganych dodatkowo w przypadku towarów importowanych dokumentów potwierdzonych przez urząd celny, z których jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT).

Należy jednak zauważyć, że art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT stosuje się z zastrzeżeniem art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT.

Zdaniem eksperta
Uważam w związku z tym, że organ podatkowy słusznie uznał, że w przypadku towarów importowanych (do dowolnego państwa członkowskiego, gdyż importem towarów w rozumieniu VAT jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej – zob. art. 2 pkt 7 ustawy o VAT) warunkiem stosowania stawki 0% (na podstawie § 6 ust. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia o fakturach) jest posiadanie wskazanych dokumentów.

0% ma zastosowanie wyłącznie w przypadkach, gdy miejsce świadczenia usług transportowych znajduje się na terytorium Polski

Pamiętajmy jednak, że stawka 0% ma zastosowanie wyłącznie w przypadkach, gdy miejsce świadczenia usług transportowych znajduje się na terytorium Polski. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy – tak jak ma się rzecz w komentowanej interpretacji – usługi transportu towarów są świadczone dla polskiego nabywcy.

W przypadku usług transportu towarów świadczonych dla zagranicznych nabywców miejsce świadczenia znajduje się najczęściej poza terytorium kraju (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT), a w konsekwencji usługi transportowe nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce (ani według stawki 0%, ani według żadnej innej stawki).

O tym trzeba pamiętać

0% stawkę w transporcie towarów można zastosować tylko wtedy, gdymiejsce świadczenia usług transportowych znajduje się na terytorium Polski. Konieczne jest przy tym posiadanie odpowiednich dokumentów:

  • listu przewozowego lub dokumentu spedytorskiego stosowanego wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub innego dokumentu, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz
  • faktury wystawiona przez przewoźnika (spedytora);
  • potwierdzonego przez urząd celny dokumentu, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Sprawdź też inne wyjaśnienia dotyczące VAT:

Interpretacja indywidualna dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 11 kwietnia 2016 r., nr IBPP4/4512-37/16/MK

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz