Dłużnik w upadłości - wierzytelność nieściągalna jako KUP i ulga na złe długi w VAT

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano: 15 października 2011
Pytanie:  Spółka cywilna w okresie 04-08.2010 r. wykonała usługi instalacyjne na rzecz firmy X, na co zostały wystawione faktury VAT, za które dłużnik nie zapłacił lub zapłacił jedynie częściowo. W związku z usługami świadczonymi dla firmy X zostały również wystawione  noty odsetkowe z tytułu  nieterminowych płatności za faktury zapłacone. Pomimo wezwań do zapłaty dłużnik nie uregulował należności do końca 2010 r., w związku z czym w 10 lutego 2011r. spółka złożyła do sądu pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym. Sprawa jednak się nie odbyła, ponieważ w kilka dni później otrzymała ona od dłużnika postanowienie  sądowe wydane 11 lutego 2011 r. o ogłoszeniu przez dłużnika upadłości, obejmującej likwidację majątku dłużnika. W związku z tą informacją pozew spółki o zapłatę został z sądu wycofany, a w jego miejsce zostało do sądu złożone zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Obecnie trwa proces likwidacyjny prowadzony przez syndyka wyznaczonego przez sąd.
  • W jaki sposób i za pomocą jakich dokumentów oraz kiedy spółka będzie mogła zaliczyć kwoty wynikające z faktur, które nie zostały dotychczas zapłacone, do kosztów uzyskania przychodów?
  • Co można jeszcze zrobić albo jakie zdobyć dokumenty, aby zaliczyć w koszty niezapłacone kwoty z faktur VAT i czy w koszty zalicza się całą wartość niezapłaconą czy tylko wartość netto?
  • Co dzieje się z kwotami wynikającymi z not odsetkowych przesłanych do dłużnika przed dniem ogłoszenia jego upadłości?
  • Czy spółka może jeszcze skorzystać z ulgi w VAT na tzw. „złe długi”, skoro dłużnik jest w stanie upadłości, obejmującej likwidację jego majątku, a jeżeli tak, to w jaki sposób należy to uczynić?

Pozostało jeszcze 63% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz