Czy odliczysz VAT od zakupów usług związanych z dochodzeniem należności na drodze sądowej

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 5 września 2018
Pytanie:  Przedsiębiorca kupuje działki budowlane, zajmuje się wszelkimi formalnościami przed budową, a następnie buduje domy jednorodzinne i je sprzedaje. W grudniu 2013 roku nastąpiła sprzedaż domu na rzecz osoby fizycznej. Został podpisany akt notarialny, wystawiono fakturę, podatki zostały odprowadzone. Klient stwierdził jednak, że przy budowie domu zostało popełnionych mnóstwo błędów i nie zapłaci. Sprawa z powództwa przedsiębiorcy jest w sądzie. W sierpniu 2018 roku przedsiębiorca poniósł wydatki na ekspertyzę i obsługę prawną związane z dochodzeniem należności na drodze sądowej. Czy przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT od tych wydatków?
Odpowiedź: 

Tak, przedsiębiorca ma prawo do odliczania VAT z faktur dokumentujących wskazane wydatki.

Prawo do odliczenia przysługuje, co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośrednio związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 571/10).

Taki właśnie charakter mają zakupy, których dotyczą wskazane w treści pytania wydatki. Zakupy te są zakupami usług, których związek z czynnościami wykonywanymi przez podatnika jest pośredni, lecz są związane bezpośrednio z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością opodatkowaną (w zakresie sprzedaży budowanych domów jednorodzinnych). W konsekwencji przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczania podatku VAT z faktur dokumentujących wskazane wydatki.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz