4 wskazówki dotyczące stosowania kodów GTU w nowym JPK_VAT do usług kompleksowych

Dodano: 22 października 2020
Usługa kompleksowa. Czy w nowym JPK_VAT podawać GTU?

W nowym pliku JPK_VAT podatnicy muszą prawidłowo oznaczać sprzedaż symbolami, w tym kodami GTU. Oznaczenia GTU nie stosujemy do dokumentów oznaczanych symbolami „RO”, „WEW” oraz skutkujących pojawieniem się podatku należnego (np. WNT, import usług). Wielu podatników ma problem z klasyfikacją sprzedaży, a co za tym idzie identyfikacją kodu GTU. Co w przypadku usługi kompleksowej, do której zużywane są towary obejmujące poszczególne GTU?

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć,

  • Czy usługa gastronomiczna w skład w której wchodzi alkohol nie będzie podlegała obowiązkowi oznaczania sprzedaży odpowiednim kodem GTU w nowym JPK;
  • Czy podatnik, który świadczy usługę naprawy pojazdów, usługę mechaniczną lub serwisową i zużywa do jej wykonania części o kodach CN 8701-8708 będzie obowiązany dokonywać oznaczenia w nowym JPK_VAT;
  • Czy podatnik będzie zobowiązany oznaczać kodem GTU_3 usługi naprawy specjalistycznej maszyny, jeżeli zużyje do tego olej smarowy;
  • Czy sprzedaż przerobionego, czyli zużytego oleju smarowego również będzie podlegała oznaczaniu  GTU_3 lub GTU_5.

Usługa gastronomiczna a dostawa napojów alkoholowych

Podatnicy prowadzący restauracje sprzedają oprócz jedzenia również alkohol, drinki, wino.

Wskazówka 1. Świadczona  usługa gastronomiczna, w której skład wchodzi alkohol nie będzie podlegała obowiązkowi oznaczania sprzedaży odpowiednim kodem GTU w nowym JPK_VAT.

Przypomnijmy, że kodem GTU_1 oznaczamy dostawę napojów alkoholowych - alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

Polecamy więcej o stosowaniu GTU w nowym pliku JPK_VAT:

Podatnicy świadcząc usługę gastronomiczną, nie sprzedają alkoholu jako odrębnego towaru. Takie stanowisko zajmuje również Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na pytania dotyczące JPK MF stwierdziło, że „(…) oznaczenie GTU_01 dotyczy dostaw towarów: napojów alkoholowych – alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Zatem jeżeli alkohol jest wydawany w ramach usługi to oznaczenie nie ma zastosowania”.

Usługa naprawy pojazdów

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usługi konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych nie będzie zobowiązany do oznaczania niektórych towarów lub usług GTU_7, jeżeli części samochodowe wchodzą w skład usługi kompleksowej - naprawy pojazdów.

W związku z brzmieniem przepisów rozporządzenia o JPK ewidencja powinna zawierać kod GTU_7 w przypadku dostawy pojazdów oraz części samochodowych. Oznaczenie to dotyczy jedynie dostawy towarów oznaczonych w nomenklaturze scalonej kodami wyłącznie CN 8701-8708 oraz CN 8708 10, czyli:

  • 8701 Ciągniki (inne niż ciągniki objęte pozycją 8709) – (8709 Pojazdy do transportu wewnątrzzakładowego, z własnym napędem, niewyposażone w urządzenia podnośnikowe, w rodzaju stosowanych w zakładach produkcyjnych, magazynach, portach lub lotniskach, do przewozu towarów na niewielkie odległości; ciągniki typu stosowanych na peronach kolejowych; części powyższych pojazdów)
  • 8702 Pojazdy silnikowe do przewozu dziesięciu lub więcej osób razem z kierowcą
  • 8703 Samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi
  • 8704 Pojazdy silnikowe do transportu towarów
  • 8705 Pojazdy silnikowe specjalnego przeznaczenia, inne niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów (na przykład
  • pojazdy pogotowia technicznego, dźwigi samochodowe, pojazdy strażackie, betoniarki samochodowe, zamiatarki, polewaczki, przewoźne
  • warsztaty, ruchome stacje radiologiczne)
  • 8706 Podwozia wyposażone w silniki, do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
  • 8707 Nadwozia (włączając kabiny), do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
  • 8708 Części i akcesoria do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
    • 8708 10 Zderzaki i ich części

Wskazówka 2.

Podatnik, który świadczy usługę naprawy pojazdów, usługę mechaniczną lub serwisową i zużywa do jej wykonania części o kodach CN 8701-8708 nie będzie obowiązany dokonywać oznaczenia w nowym JPK. Taki obowiązek nie powstanie nawet jeżeli do faktury dołączy specyfikację wymienionych części. Należy uznać, że wykonuje on usługę kompleksową.  Wymienione części nie stanowią dostawy towarów, nie są samodzielną dostawą, a są jedynie elementem kalkulacyjnym usługi serwisowej, naprawy pojazdów.

Stanowisko dotyczące usługi kompleksowej w przypadku braku obowiązkowego MPP uznał za prawidłowe dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej o nr 0112-KDIL2-1.4012.451.2019.1.MK. Organ podatkowy stwierdził w niej: „Jak wynika z okoliczności sprawy Wnioskodawca świadczy usługi serwisowe, w skład których wchodzi robocizna i materiały. W sytuacji zatem gdy, jak wskazał Wnioskodawca, przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie usługa serwisowa (naprawa pojazdu), to takie usługi nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, zatem nie będą objęte obowiązkiem stosowania "mechanizmu podzielonej płatności".

Polecamy też:

Usługa mechaniczna

Analogiczna sytuacja będzie dotyczyła podatników, którzy wykonują usługę naprawy/konserwacji maszyn przy użyciu olejów smarowych.

Wskazówka 3.

Podatnik nie będzie zobowiązany oznaczać kodem GTU_3 usługi naprawy specjalistycznej maszyny, jeżeli zużyje do tego olej smarowy.

GTU 3 dotyczy: dostawy oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją.

Wskazówka 4.

Ewentualna przyszła sprzedaż przerobionego, czyli zużytego oleju smarowego również nie będzie podlegała oznaczaniu ani GTU_3, ani GTU_5.

Przypomnijmy, że odpady, które podlegają obowiązkowi oznaczania kodem GTU_5 dotyczą jedynie odpadów określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do VAT. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) oleje odpadowe stanowią towary zidentyfikowane w grupowaniu PKWiU o symbolu 38.12.25.0, które nie są wymienione ani w GTU 3 ani w GTU 5.

Źródło: