Uwaga! Od 2018 roku zmieni się plik JPK_VAT

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 17 lipca 2017
Analiza i ocena finansowa projektów inwestycyjnych z wykorzystaniem MS Excel

Ministerstwo Rozwoju i Finansów od przyszłego roku planuje zmiany w strukturze pliku JPK_VAT. Ma być rozbudowany o elementy pozwalające na pełniejsze raportowanie informacji o transakcjach. Trwają konsultacje w tej sprawie. Poznaj szczegóły zmian.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe adresowane do wszystkich podmiotów gospodarczych w sprawie zmian technicznych oraz rozbudowy pliku JPK_VAT o strukturze XML planowanej na 2018 rok.

Dlaczego potrzebne są zmiany?

Resort chce usunąć niedoskonałości w funkcjonowaniu schemy i rozbudować plik.  W ramach konsultacji podatkowych MF chce zebrać możliwie dużo konstruktywnych wniosków zmierzających do ulepszenia i wzbogacenia schemy JPK_VAT, a być może również i do zastąpienia przez obowiązek wysyłania plików JPK_VAT obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7.

Istnieją  dwa cele konsultacji: krótkoterminowy oraz długoterminowy.

Cel krótkoterminowy: wprowadzenie modyfikacji od strony technicznej oraz merytorycznej do istniejącej schemy JPK_VAT.

Zmiany będą polegać na:

- likwidacji zbędnych  danych,

- modyfikacji na poziomie technicznym i informatycznym struktury pliku,

- wprowadzenie nowych danych, które pozwoliłyby na lepsze wykorzystanie schemy

JPK_VAT zarówno przez organy podatkowe, jak i przez podatników doaudytu wewnętrznego poprawności danych w zakresie rozliczeń podatkowych.

Cel długoterminowy: rozbudowanie schemy JPK_VAT o nowe kategorie danych, wychodzące poza zakres informacji z ewidencji VAT,

Będzie to polegać:

- na zastąpieniu deklaracji VAT-7 poprzez obowiązkowe przekazywanie pliku JPK_VAT,

- pogłębionej analizie transakcji dokonywanych przez płatników.

Co będzie konsultowane?

Obowiązek raportowania informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT (JPK_VAT tzw. automatycznego) wynika z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek raportowania danych JPK_VAT w schemacie XML obejmie wszystkich podatników.

Pliki JPK_VAT zawierają dane o fakturach ujętych w danym miesiącu w rejestrach VAT zakupu i sprzedaży, dzięki którym możliwa jest kontrola podatników. Wprowadzenie automatycznej kontroli z wykorzystaniem danych z JPK_VAT ma - zgodnie z założeniem MF - istotnie przyspieszać proces weryfikacji łańcucha obrotu towarami.

Z perspektywy organów podatkowych niezwykle istotne jest więc, żeby pliki JPK_VAT zawierały informacje umożliwiające skuteczną, efektywną i szybką analizę.

Z kolei, zdaniem Ministerstwa Finansów z perspektywy przedsiębiorców, pliki JPK_VAT muszą  być w możliwie efektywny sposób generowane z  systemów IT oraz musi być zapewniona łatwość przesłania tych plików na serwery MF.

Dzięki wdrożeniu raportowania za pośrednictwem JPK_VAT podatnicy otrzymali możliwość implementowania kontroli wewnętrznej rozliczeń VAT. Kompletność merytoryczna, a także poprawność techniczna i informatyczna jest więc istotna również dla samych podatników.

Obecnie przepisy ograniczają ilość danych przekazywanych w plikach JPK_VAT do informacji wynikających z ewidencji VAT.

Należy zatem rozważyć, czy w ramach tak określonego zestawu informacji schema JPK_VAT powinna być rozbudowana/zawężona o konkretne informacje oraz czy prezentowane w niej informacje nie mogłyby być prezentowane w bardziej optymalny sposób.

Należy również sprawdzić, czy schema JPK_VAT mogłaby być poprawiona od strony technicznej. W kolejnym kroku należy rozważyć, czy celowe byłoby rozszerzenie zakresu informacji zawartych w schemie JPK_VAT o informacje wykraczające poza ewidencję VAT.

PRZYKŁAD
W schemie JPK_VAT można wprowadzić informacje o terminie płatności, o sposobie płatności, czy też o dokumentach transportowych. Ministerstwo Finansów dopuszcza przy tym możliwość, żeby pliki JPK_VAT zawierały takie informacje, które umożliwiłyby zastąpienie obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 przez obowiązek przesyłania plików JPK_VAT.

 

3 zmiany w ramach JPK

W ramach konsultacji Ministerstwo Finansów oczekuje, że uzyska uzasadnione opinie dotyczące trzech następujących zagadnień:

1. Zmiany techniczne w schemie JPK_VAT, a także w aplikacji do przesyłania plików JPK_VAT, konieczne do wprowadzenia od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwu Finansów zależy na informacjach, które pomogą usprawnić proces generowania, analizy oraz przesyłania plików JPK_VAT.

 

PRZYKŁAD
1.  Wprowadzenie znaczników korekt plików JPK_VAT, poprzez określenie celu złożenia pliku, jako 1 – plik JPK_VAT za dany okres, 2 – korekta, 3 – następna korekta, itd. (rozbudowa funkcjonalności pola „Określenie celu złożenia JPK”). 2.  Umożliwienie dokonywania zmian w deklaracji VAT-7 bez konieczności dokonywania każdorazowo zmian w schemie JPK_VAT. Zmiany w schemie JPK_VAT, choćby wynikające z konieczności przenumerowania pól, mogą być dużym wyzwaniem dla podatników.

2. Zmiany merytoryczne w schemie JPK_VAT w ramach istniejących przepisów.

Celem Ministerstwa Finansów jest to, aby od 1 stycznia 2018 r., kiedy obowiązek składania plików JPK_VAT obejmie wszystkich podatników, schema JPK_VAT była możliwie kompletna pod względem merytorycznym oraz żeby była pozbawiona zbędnych danych.

Przykład zmian:

  1. Obecnie schema JPK_VAT nie zawiera informacji o dacie sprzedaży w części dotyczącej zakupów – taka informacja mogłaby być potrzebna, ponieważ jest to informacja konieczna do prawidłowego określenia momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego.
  2. Rozważenie, czy ze schemy JPK_VAT, w nagłówku usunąć pole zawierające numer REGON podatnika.
  3. Dane zawarte w schemie JPK_VAT powinny umożliwiać możliwie efektywną analizę. Wskazane jest, żeby dane te były jak najbardziej precyzyjne. W związku z tym rozważane jest wprowadzenie przykładowo:

    odrębnego pola na kod kraju, w którym znajduje się siedziba kontrahenta. Kod kraju mógłby być wpisywany według jednego z powszechnie stosowanych standardów ISO (np. 3166-1 alfa-2), - odrębnego pola na prefiks numeru NIP kontrahenta.

odrębnego pola na kod kraju, w którym znajduje się siedziba kontrahenta. Kod kraju mógłby być wpisywany według jednego z powszechnie stosowanych standardów ISO (np. 3166-1 alfa-2), - odrębnego pola na prefiks numeru NIP kontrahenta.

3. Rozbudowanie schemy JPK_VAT, zmiana funkcji schemy JPK_VAT.

W związku z tym, że pliki JPK_VAT stanowią bardzo dobry materiał do prowadzenia szybkiej i efektywnej analizy, resort rozważa rozbudowę schemy JPK_VAT o nowe informacje, wykraczające poza zakres ewidencji VAT.

Rozbudowa schemy JPK_VAT może doprowadzić do sytuacji, w której znaczna większość czynności sprawdzających oraz kontroli będzie odbywała się zdalnie, w sposób szybki, co znacznie usprawni te kontrole i tym samym pozwoli np. na przyspieszenie czynności przy weryfikacji zasadności zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

Przykłady zmian

  1. Rozbudowanie schemy JPK_VAT o informacje dotyczące terminów płatności, co mogłoby przyspieszyć badanie prawidłowości rozpoznawania obowiązku podatkowego w niektórych, szczególnych transakcjach,
  2. zasadność wprowadzenia oznaczenia rodzaju transakcji,
  3. skonstruowanie schemy JPK_VAT tak, aby obowiązek przesyłania plików JPK_VAT zastąpił obowiązek przesyłania deklaracji VAT-7.

Wymagałoby to rozbudowania schemy JPK_VAT o dodatkowe informacje, które są obecnie zawarte w deklaracji VAT-7.

Docelowa schema JPK_VAT musiałaby zawierać informacje o kwocie podatku naliczonego z przeniesienia oraz do przeniesienia, o sposobie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, itp.

Jak zgłaszać opinie?

Konsultacje są otwarte dla wszystkich podmiotów. Propozycja zmian obligatoryjnie musi zawierać w swej treści szczegółowe uzasadnienie przedstawianych założeń.Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych opinii na stronie internetowej MF w dziale „Działalność” w zakładce „Konsultacje podatkowe” dostępnej pod linkiem http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/konsultacje-podatkowe.

Opinie należy przesyłać do 7 sierpnia 2017 r. na adres: [email protected]

Sprawdź też najnowsze szkolenie dotyczące JPK:

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz