Sprawdź, czy można odliczyć VAT od napraw gwarancyjnych zleconych podwykonawcom

Autor: Dominik Świercz

Dodano: 21 października 2024
Naprawy gwarancyjne – odliczanie VAT

Zdarza się, że przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z naprawami gwarancyjnymi i reklamacjami. Przekonaj się, na konkretnym przykładzie, czy można odliczyć VAT, gdy podatnik dostarczył wadliwy towar kontrahentowi i następnie zleca naprawy gwarancyjne towaru podwykonawcom.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie są ogólne zasady prawa do odliczenia VAT od usług naprawczych;

Jakie warunki muszą być spełnione, aby podatnik mógł odliczyć VAT od faktur za naprawy gwarancyjne zlecone podwykonawcom;

Jak organy podatkowe interpretują prawo do odliczenia VAT w przypadku napraw gwarancyjnych.

Polecamy też:

Import usługi dotyczącej naprawy samochodu – jak rozliczyć VAT

Usługa polegająca na wydłużeniu okresu gwarancji – podpowiadamy, jak ująć w JPK

Odliczenie VAT z faktury ze źle wskazanym nabywcą

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Czy przysługuje prawo do odliczenia VAT

Prawo do odliczenia VAT – ogólne zasady

Analizę zlecenia usługi naprawy podmiotowi trzeciemu należy rozpocząć od przywołania generalnej reguły VAT wyłożonej w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast (na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT) kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)      nabycia towarów i usług,

b)     dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Dodatkowo, aby prawo do odliczenia podatku VAT wystąpiło nie mogą zaistnieć przesłanki negatywne, wskazane w art. 88 ustawy o VAT, w szczególności usługi naprawy oraz usługi pomocnicze takie jak transport – nie są zwolnione z VAT, a więc nie wystąpi przesłanka negatywna, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT – opodatkowanie usługi zwolnionej.

Związek napraw gwarancyjnych z działalnością opodatkowaną

Aby podatnik mógł odliczyć VAT  od wydatków na naprawy gwarancyjne, powinny mieć one związek  pierwotną umową, w ramach której podatnik wyświadcza czynność opodatkowaną na gruncie ustawy o VAT.

Nabyte od podmiotu trzeciego usługi naprawy w takim wypadku będą bezpośrednio związane z czynnościami wcześniej opodatkowanymi VAT po stronie spółki (sprzedaż towarów) i będą działaniami podjętymi celem prawidłowego wykonania czynności, która to pierwotnie wygenerowała kwotę podatku VAT, tj. stanowią czynności opodatkowane, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 czerwca 2017 r., nr  0111-KDIB3-1.4012.9.2017.2.KO. Organ podatkowy stwierdził w niej, że:

„(…) odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez zleceniobiorców należy zauważyć, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ww. faktur, skoro jak wyjaśnił Wnioskodawca naprawa dachów (usunięcie wadliwych dachówek) ma związek ze sprzedażą dachówek opodatkowanych podatkiem VAT i budowaniem dobrego wizerunku marki oraz poziomu zadowolenia klientów, co przekłada się na wielkość obrotu z działalności opodatkowanej.”

Zapamiętaj!

Podatnik ma prawo odliczyć VAT z faktur otrzymanych od podmiotu trzeciego. Dzieje się tak, ponieważ usługi związane z naprawą wadliwego towaru są powiązane z działalnością opodatkowaną prowadzoną przez spółkę, czyli sprzedażą produktów.

Autor:

Dominik Świercz

starszy konsultant podatkowy w Subteno Tax Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Autor: Dominik Świercz

starszy konsultant podatkowy w Subteno Tax Komorniczak i Wspólnicy sp. k.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz