Czy stawka 0% VAT na żywność zostanie utrzymana

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 czerwca 2023
  Czy stawka 0% VAT na żywność zostanie utrzymana

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w ustawie budżetowej na 2023 rok. W jego uzasadnieniu znalazły się m.in. zapisy dotyczące zerowej stawki VAT na żywność, która została wprowadzona w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. 

Konieczność modyfikacji zapisów ustawy budżetowej na 2023 rok jej autorzy tłumaczą m.in. zmianą prognozy dochodów państwa na ten rok. Z ich wyjaśnień wnika, że oprócz nowych uwarunkowań makroekonomicznych (w tym niższych niż zakładano realnego tempa wzrostu PKB oraz spożycia prywatnego, a także wyższej niż prognozowana w ustawie budżetowej inflacji), istotny wpływ na tę zmianę ma utrzymanie tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT na żywność. Rozwiązanie to nie było bowiem pierwotnie uwzględniane w prognozie dochodów z VAT na 2023 rok. Tymczasem – w porównaniu z prognozą przedstawioną w ustawie budżetowej na 2023 rok – w ocenie projektodawców ma ono ujemny wpływ na dochody z VAT.

Autorzy nowelizacji przypomnieli, że w tym zakresie obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 (Dz. U. poz. 2495 ze zm.). Na jego podstawie od 1 stycznia 2023 r. stosowana jest preferencyjna stawka VAT w wysokości 0% na podstawową żywność, objętą wcześniej,   przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej (tj. przed 1 lutym 2022 r.) stawką 5%. Katalog produktów objętych ww. preferencją obejmuje m.in. mięso, ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze (chleb, bułki), pieczywa cukiernicze, niektóre napoje owocowe i warzywne.

Pierwotnie rozwiązanie to miało obowiązywać do 30 czerwca 2023 r. Jednakże analiza uzasadnienia projektu, o którym mowa, pozwala przypuszczać, że zostanie ono przedłużone.

Jak bowiem stwierdzono w uzasadnieniu projektu, o którym mowa, pod kątem zmian w ustawie budżetowej na 2023 rok, wynikają one m.in. z aktualizacji założeń co do obowiązujących zmian systemowych, „w tym odnośnie do utrzymania Tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT na żywność (tj. utrzymania rozwiązania, które nie było pierwotnie uwzględniane w prognozie dochodów z VAT na 2023 rok”.

Ustawa nowelizująca ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz