Czy MF ujednolici stawki VAT na artykuły higieniczne dla kobiet

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 28 lutego 2023
Czy MF ujednolici stawki VAT na artykuły higieniczne dla kobiet

Ministerstwo Finansów rozważy ujednolicenie stawek podatku VAT (w kierunku stosowania preferencyjnej stawki 5% zamiast podstawowej 23%) w odniesieniu do artykułów higienicznych dla kobiet. Tak wynika z odpowiedzi wspomnianego resortu na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

Takie artykuły higieniczne dla kobiet jak podpaski, czy tampony higieniczne są objęte pięcioprocentowym VAT. Tymczasem VAT na kubeczki menstruacyjne wynosi 23%. Według Rzecznika Praw Obywatelskich trudno jest znaleźć uzasadnienie dla obniżania stawek podatku VAT tylko wobec części artykułów higienicznych dla kobiet. Dlatego RPO zwrócił się do Ministra Finansów o przedstawienie stanowiska w tej sprawie i informację, czy resort rozważa podjęcie prac legislacyjnych oraz korektę obowiązujących w omawianym zakresie regulacji.

Co jest istotą problemu

Z pisma (z 17 stycznia 2023 r.) skierowanego do MF wynika m.in., że na kwestię stawki VAT na kubeczki menstruacyjne zwrócono RPO uwagę w trakcie spotkania z przedstawicielkami Zespołów Praw Kobiet i Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w grudniu 2022 r., poświęconego m.in. problemu wykluczenia menstruacyjnego. Jak zauważył RPO w swoim wystąpieniu, w odniesieniu do artykułów higienicznych jedną stawką VAT 5% objęto produkty klasyfikowane w CN 9619 00 – tj. podpaski higieniczne (wkładki) i tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału. Tym samym obniżono stawkę VAT z 8% do 5% dla artykułów higienicznych takich jak podpaski, tampony higieniczne, czy pieluchy.

Natomiast kubeczki menstruacyjne nie są objęte obniżoną stawką VAT. Są one, co do zasady, klasyfikowane jako artykuły higieniczne z tworzyw sztucznych. Powoduje to, że cena jednostkowa tego produktu jest o wiele wyższa w porównaniu z innymi artykułami higienicznymi, o których była mowa wcześniej.

Według RPO stosowanie obniżonych stawek podatku VAT jest jednym z instrumentów polityki społecznej, w tym również ograniczania ubóstwa menstruacyjnego. W tym kontekście trudno jest znaleźć uzasadnienie dla obniżania stawek podatku VAT dla części artykułów higienicznych dla kobiet z pominięciem pozostałych produktów. Ponadto w ocenie Rzecznika objęcie tą samą stawką podatku VAT (5%) wszystkich tego rodzaju artykułów higienicznych byłoby proekologiczne, ponieważ ww. kubeczki to produkt wielorazowego użytku, przyjazny dla skóry i środowiska.

Stanowisko resortu finansów

W odpowiedzi zawartej w piśmie z 16 lutego 2023 r. (nr PT1.055.2.2023) Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń wyjaśnił, że od 1 lipca 2020 r. stosowane są przepisy nowej matrycy stawek VAT, która wprowadziła do ustawy o VAT m.in. nowe wykazy towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi (5% i 8%) oparte o nowy sposób identyfikowania ich na potrzeby VAT. Koncepcja nowej matrycy stawek VAT zakładała opodatkowanie jedną stawką VAT całych (w miarę możliwości) grupowań CN w odniesieniu do towarów.

Jednocześnie przedstawiciel MF zapewnił, że dostrzegając zasadność ujednolicenia stawki VAT na towary z kategorii środków higienicznych dla kobiet, w oparciu o przedstawione wcześniej argumenty – kwestia ta zostanie poddana analizie w ramach prac legislacyjnych nad projektem stosownego rozporządzenia w tej sprawie. Chodzi o przepisy określające zakres towarów objętych preferencyjną stawką VAT na rok 2024.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz