Urlop na żądanie. Czy jest nadal płatny i ile dni udzielić pracownikowi

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 8 marca 2018
Pytanie:  Moje pytanie dotyczy urlopu na żądanie. Jak wygląda sprawa urlopu na żądanie w 2018 r.? Proszę też o podstawę prawną. Czy jest już aktualny Kodeks Pracy? Jeżeli tak poproszę o link.
Odpowiedź: 

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują 4 dni urlopu na żądanie pracownika. Te 4 dni wchodzą w zakres wymiaru, który przysługuje pracownikowi (20 albo 26 dni) w danym roku kalendarzowym.

Aby pracodawca mógł udzielić pracownikowi takiego urlopu, musi on zgłosić żądanie jego udzielenia najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Będą zmiany?

Być może jeszcze w tym roku przepisy dotyczące udzielania pracownikom urlopu wypoczynkowego ulegną zmianie. Komisja kodyfikacyjna przygotowuje dwa projekty nowego Kodeksu pracy, które regulują indywidualne i zbiorowe prawo pracy.

Z tego co nam wiadomo, nowe projekty mają być już gotowe w marcu 2018 r. i przedstawione rządowi, który zdecyduje czy je zaakceptować czy nie.

Projekty przewidują jeden wymiar urlopu dla wszystkich pracowników. Zatem bez względu na staż pracy pracownicy mieliby prawo do 26 dni urlopu. Udzielany byłby on w godzinach. W tym wymiarze nadal ma być 4 dni urlopu na żądanie, ale ma to być urlop bezpłatny.

Wynagrodzenie za jego czas ma przysługiwać, tylko wtedy, kiedy pracownik umówi się tak z pracodawcą i obie strony uznają taki urlop za część urlopu wypoczynkowego. Wniosek o udzielenie tego urlopu ma być składany przed rozpoczęciem pracy w dniu, w którym urlop ma być wybrany.

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz