Ile dni urlopu udzielić pracownikowi, który nie dostarczył wszystkich dokumentów ukończenia szkół

Karolina Ciastko

Autor: Karolina Ciastko

Dodano: 24 stycznia 2018
Pytanie:  Pracownik nie dostarczył wszystkich dokumentów odnośnie ukończenia szkół. W kwestionariuszu osobowym umieścił informację, że ma ukończone studia – nie dostarczył dyplomu. Na podstawie przebiegu zatrudnienia (dostarczone świadectwa pracy) wynika, że do 15 października 2017 r. przysługiwał mu urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni i od 15 października 2017 r. uzyskuje wymiar urlopu w wysokości 26 dni (gdyby był dyplom ukończenia szkoły średniej lub studiów). Do 15 października 2017 r. nie wykorzystał w pełni przysługującego mu urlopu 20 dni. Pracownik skończył zatrudnienie 31 grudnia 2017 r. Czy w takiej sytuacji (nie mając żadnych dokumentów ukończenia szkoły) powinnam mu liczyć 26 dni urlopu czyli po 15 października 2017 r. trzeba mu uwzględnić te dodatkowe 6 dni? Czy na podstawie posiadanych dokumentów w teczce akt osobowych powinnam pozostać przy 20 dniach? Jak potraktować takiego pracownika nie mając oprócz świadectw pracy żadnych innych dokumentów potwierdzających ukończone szkoły?
Odpowiedź: 

Niedostarczenie przez pracownika dokumentów potwierdzających ukończenie szkół może skutkować nieuwzględnieniem przez pracodawcę zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Przypominamy, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej ,,urlopem''.

Wymiar urlopu wynosi:

1)  20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2)  26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

W tym miejscu wskazać należy, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się:

a) okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy oraz

b) z tytułu ukończenia:

 - zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

- średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,

- szkoły policealnej - 6 lat,

- szkoły wyższej - 8 lat

Dokumentem potwierdzającym zatrudnienie jest świadectwo pracy a dokumentem potwierdzającym ukończenie nauki jest świadectwo pracy.

Powyższe oznacza, że sam kwestionariusz osobowy jest jedynie oświadczeniem pracownika, które pracodawca może ale nie musi wziąć za wiarygodną podstawę do zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.  

Zatem brak dostarczenia przez pracownika świadectw pracy może skutkować tym, że pracodawca nie uwzględni okresów nauki wskazanych w kwestionariuszu osobowym, a niepotwierdzonych świadectwami/dyplomami ukończenia szkoły i nie udzieli pracownikowi 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Karolina Ciastko

Autor: Karolina Ciastko

radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Dudkiewicz Ciastko Cichocka s.c. z siedzibą w Poznaniu, www.kancelaria-dcc.pl . Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych z kapitałem krajowym i zagranicznym. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i handlowego i prawa pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz