Zmieniły się limity przychodów dla dorabiających emerytów i rencistów

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 3 września 2021
Zmieniły się limity przychodów dla dorabiających emerytów i rencistów

Od 1 września zmieniły się graniczne kwoty przychodów, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń u osób dorabiających do emerytury lub renty. Jest to konsekwencją wydania przez Prezesa ZUS kolejnego komunikatu w tej sprawie. 

Przepisy nie zabraniają podejmowania dodatkowych zajęć zarobkowych przez osoby, które przeszły na emeryturę bądź pobierają rentę z ZUS. Niektóre z nich muszą jednak mieć na uwadze to, że w ich przypadku możliwości zarobkowania są ograniczone, zaś obowiązujące w tym zakresie limity zależą od wysokości osiąganego przez te osoby, dodatkowego przychodu. Graniczne kwoty tego przychodu – które decydują o zmniejszeniu lub zawieszeniu wspomnianych świadczeń – zmieniają się co 3 miesiące i zależą od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. Każdorazowo ogłasza je Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (na podstawie danych GUS) w terminie do 14. dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza to, że wspomniane progi przychodowe zmieniane są w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu.

Graniczne kwoty przychodu od września

Najnowsze dane w tym zakresie zostały ogłoszone w komunikacie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 11 sierpnia 2021 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2021 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Z komunikatu Prezesa ZUS wynika, że w okresie  1 września – 30 listopada 2021 r. kwoty brutto dodatkowego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty wynoszą odpowiednio:
  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (po przekroczeniu tego progu następuje zmniejszenie świadczenia za dany miesiąc) –  tj. 3.853,20 zł,
  • 130% ww. wynagrodzenia (po przekroczeniu tego progu następuje zawieszenie świadczenia za dany miesiąc) – tj. 7.155, 90 zł.

 

Limity nie dotyczą wszystkich świadczeniobiorców

Limity, o których była mowa wcześniej, nie dotyczą jednak wszystkich osób otrzymujących świadczenia z ZUS. Jeżeli bowiem dany świadczeniobiorca osiągnął powszechny wiek emerytalny (wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), to może dorabiać bez przewidzianych w tym zakresie ograniczeń. Powyższe ograniczenia odnoszą się więc głównie  do osób na wcześniejszej emeryturze, a także rencistów pobierających świadczenia w systemie powszechnym.

Z kolei w przypadku osób pobierających rentę socjalną już przekroczenie pierwszego progu dodatkowego przychodu (tj. 3.853,20 zł) spowoduje zawieszenie prawa do wspomnianego świadczenia za miesiąc, w którym doszło do tego przekroczenia.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz