Kiedy przedsiębiorca może podwyższyć podstawę wymiaru składek, aby otrzymać wyższy zasiłek w razie choroby lub ciąży

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 12 czerwca 2018
Pytanie:  Podatniczka, którą rozliczam prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i składki na ZUS odprowadza od podstawy wymiaru 2.665 zł. Podatniczka zaszła w ciążę. Czy w chwili obecnej może podwyższyć podstawę, aby otrzymać wyższy zasiłek macierzyński?
Odpowiedź: 

Tak, w każdej chwili można zadeklarować wyższą podstawę składek na ubezpieczenia społeczne, w tym chorobowe i opłacać większe składki.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego przedsiębiorcy podlegającemu dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc porodu. Przychód to kwota wykazywana jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru tych składek.

Z kolei podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także chorobowe i wypadkowe przedsiębiorców, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zatem, przedsiębiorca opłaca składki, w tym dobrowolną chorobową, od samodzielnie wyznaczonej sumy, ale:

  • nie niższej niż podana minimalna, miesięcznie (w 2018 r. – 2.665,80 zł),
  • nie wyższej niż równowartość 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia dla składki chorobowej, miesięcznie (maksymalna podstawa w 2018 r. – 11.107,50 zł),
  • nie wyższej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy dla składki emerytalnej i rentowej, rocznie (133.290 zł w 2018 r.).
Płatnik składek może opłacać miesięczne składki na własne ubezpieczenia od wyższej niż minimalna, podstawy. Oczywiście od tej wybranej kwoty muszą być opłacane wszystkie składki, a nie tylko chorobowa.

Jeżeli więc ubezpieczony chce w przyszłości otrzymywać wyższy zasiłek, to musi płacić wszystkie składki społeczne od jednej, zadeklarowanej kwoty. Przykładowo, gdyby ubezpieczony chciał płacić składkę chorobową od maksymalnej miesięcznej podstawy (11.107,50 zł), to musi również od tej podstawy naliczać składkę: emerytalną, rentową oraz wypadkową i na Fundusz Pracy.

Trzeba również zaznaczyć, że podstawa zasiłku macierzyńskiego zostanie ustalona ze średnich miesięcznych, faktycznych zadeklarowanych podstaw wymiaru składek społecznych o ile przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu przez cały okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urodzenia dziecka. Jeżeli bowiem okres podlegania temu ubezpieczeniu jest krótszy, podstawę ustala się w inny sposób, mniej korzystny.

Jeszcze inaczej będzie się przedstawiał sposób ustalenia podstawy zasiłku macierzyńskiego, jeśli w czasie ciąży będzie pobierany zasiłek chorobowy. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się bowiem na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Jeśli więc między ewentualnym okresem pobierania zasiłku chorobowego a urodzeniem dziecka nie miną co najmniej 3 pełne miesiące, podstawa zasiłku macierzyńskiego pozostanie taka sama jak dla chorobowego. Z kolei zasiłek chorobowy zostanie obliczony jeszcze z wcześniejszego okresu i może nie być dużo wyższy. To zależy bowiem od kiedy (jak długo) będzie opłacana składka chorobowa od wyższej podstawy.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz