Czternasta emerytura również w 2022 roku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 16 lutego 2022
Czternasta emerytura również w 2022 roku

Tak zwana czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, jednak rząd zapowiedział jej wypłatę również w 2022 roku.  Nie podał jeszcze szczegółów, na jakich zasadach będzie się to odbywać, ale należy oczekiwać, że będą one zbliżone do tych, które obowiązywały w roku ubiegłym. Wypłat można się spodziewać późnym latem lub jesienią br.

Czternasta emerytura (czyli popularna „czternastka”) to świadczenie, które zostało przewidziane w ustawie z 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W świetle jej przepisów miało ono charakter jednorazowej wypłaty pieniężnej na rzecz emerytów i rencistów, która przy spełnieniu określonych przepisami warunków przysługiwała tym osobom z urzędu. Świadczenie to należało się osobom, które na 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, czy świadczenia przedemerytalnego. Czternastki – wynoszącej w najwyższej wysokości 1.250,88 zł brutto (tj. 1.066,24 zł netto) – nie otrzymywały natomiast osoby, których prawo do tych świadczeń było zawieszone. Jak wynika z rządowych danych, świadczenie to w pełnej wysokości otrzymało około 8 mln osób, zaś około 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Kolejnych czternastek miało nie być

Wiele wskazywało na to, że wypłata popularnych „czternastek” nie będzie kontynuowana, mimo tego że wcześniej z kręgów politycznych padały sugestie, iż będzie to świadczenie stałe. Kwestia ta została podniesiona w interpelacji poselskiej nr 30574 do ministra rodziny i polityki społecznej z 14 stycznia 2022 r. W pisemnej odpowiedzi z 26 stycznia 2022 r. na wspomnianą interpelację Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśniło, że wypłata omawianego świadczenia wychodziła naprzeciw oczekiwaniom większości świadczeniobiorców, stanowiąc wsparcie finansowe szczególnie znaczące dla seniorów pobierających niższe świadczenia emerytalno-rentowe oraz osób pobierających m.in. świadczenia przedemerytalne, renty socjalne czy rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Ma to szczególne znaczenie w okresie pandemii COVID-19, stanowiąc w tym trudnym okresie znaczące wsparcie finansowe dla świadczeniobiorców. Wskazując, że 14. emerytura to świadczenie o charakterze pozaubezpieczeniowym (wypłacane m.in. przez ZUS ze środków Funduszu Solidarnościowego) resort poinformował zarazem w powołanym piśmie, że nie są prowadzone prace mające na celu coroczną wypłatę 14. emerytury. Zaakcentował natomiast to, że w kwietniu 2022 roku rozpoczną się wypłaty tzw. 13 emerytury.

Nieoczekiwany zwrot w sprawie

W sprawie 14. emerytury nastąpił jednak w ostatnim czasie istotny zwrot. Stało się to po tym jak premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 11 lutego br. dość nieoczekiwanie zapowiedział, że tego rodzaju świadczenie będzie wypłacane również w 2022 roku. W ślad za tym oświadczeniem informacja na temat świadczenia, o którym mowa, pojawiła się również na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Z rządowych zapowiedzi wynika,  że czternasta emerytura w 2022 roku zostanie wypłacona na podobnych zasadach jak w roku ubiegłym. Pieniądze mają trafić do uprawnionych „jesienią lub późnym latem”.

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz