zmiany w VAT

Patrycja Kubiesa

Zmiany w SLIM VAT-3 – jakie uproszczenia w VAT

Podatnicy muszą się przygotować na kolejne zmiany w VAT. W planach Ministerstwa Finansów są kolejne zmiany, które mają ułatwić rozliczenia VAT. Więcej na ten temat w poradzie video.

Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której ekspert wyjaśni, na jakie zmiany w SLIM VAT 3 trzeba się przygotować.

Sprawdzimy m.in.:

  • jak zmieni się limit sprzedaży dla małych podatników;
  • jakie kursy przeliczeniowe należy stosować dla faktur korygujących i czy podatników czekają w tym zakresie ułatwienia;
  • co się zmieni w fakturach zaliczkowych.

Więcej o SLIM VAT 3 wyjaśni Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.

Od 1 lipca 2022 r. zmiany w VAT od działań obronnych

Od 1 lipca 2022 r. zmiany w VAT od działań obronnych

W dniu 21 kwietnia 2022 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany dostosowują do ustawy o VAT unijne przepisy w sprawie rozliczania VAT od działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Poznaj szczegóły zmian dotyczących rozliczania VAT od działań obronnych.

Zmiany przewidywane tym projektem mają na celu implementację dyrektywy Rady (UE) 2019/2235 z 16 grudnia 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i dyrektywę 2008/118/WE w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii. Zmiany

Zmiany w zakresie przemieszczeń towarów przez siły zbrojne stanowiących nietransakcyjne WNT

Do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: WNT) może dochodzić nie tylko na skutek dokonywanych zakupów, ale również na skutek przemieszczania towarów między państwami członkowskimi. Są to tzw. nietransakcyjne WNT.

Obecnie do nietransakcyjnych WNT może również dochodzić na skutek przemieszczenia towarów przez siły zbrojne Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego (dalej: siły zbrojne NATO) lub przez towarzyszący im personel cywilny z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, w przypadku gdy towary nie zostały przez nich nabyte zgodnie ze szczególnymi zasadami regulującymi opodatkowanie podatkiem od wartości dodanej na krajowym rynku jednego z państw członkowskich dla sił zbrojnych NATO. Jest tak, jeżeli import tych towarów nie mógłby korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT (art. 11 ust. 2 ustawy o VAT).