Rząd zapowiedział wprowadzenie modyfikacja przepisów o podatku tonażowym, które mają m.in. poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw żeglugowych. Zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorstw żeglugowych. Przewiduje on m.in. nowelizację ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.
Ogłoszony przez rząd tzw. Polski Ład to według jego autorów dobry i skuteczny plan odbudowy naszej gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim restart podatkowy, na co zwraca uwagę resort finansów.
Ustawodawca nałożył na sprzedawców obowiązek pobierania opłaty recyklingowej od wydawanych klientom toreb foliowych ( m.in. tzw. reklamówek). Sprawdź czy w związku ze zmianami przedsiębiorcy wolno bezpłatnie przekazywać reklamówki do sprzedawanych towarów. Czy należy na kasie fiskalnej utworzyć grupę towarową i sprzedawać je po określonej cenie zawierającej VAT?
Znamy już szczegóły projektu nowej Ordynacji podatkowej przygotowanego przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Panowanie zmiany dotyczą m.in. zasad przedawnienia zobowiązań podatkowych, powstawania nadpłaty czy wydawania interpretacji ogólnych. Sprawdź kiedy mają wejść w życie nowe regulacje.
Znamy już przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy wprowadzają możliwość składania wniosków grupowych. W takim wniosku trzeba będzie podać oczekiwanie korzyści.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej, który przewiduje nowe zasady wydawania interpretacji indywidualnych. Część z nich oznacza dodatkowe obowiązki dla podatników, a ich celem jest zapobieganie nadużyciom prawa podatkowego, jakiego mogą dopuścić się podatnicy przeprowadzający optymalizacje podatkowe z wykorzystaniem interpretacji podatkowych.
Od 25 maja 2018 r. w całej Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Poznaj zmiany jakie wprowadza on dla pracodawców.
Projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że wykreślanie z rejestru podatników lub podatników VAT UE ze względu na niewykazywanie w deklaracjach VAT sprzedaży lub zakupów dotyczy również podatników składających zerowe deklaracje VAT (zob. projektowane brzmienie art. 96 ust. 9a pkt 3 oraz art. 97 ust. 15 ustawy o VAT). W świetle obecnie obowiązujących przepisów kwestia ta nie jest oczywista.
Od 1 lipca 2018 r. nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zmieni m.in. przepisy o składaniu kaucji gwarancyjnej. Sprawdź szczegóły.
Celem planowanych zmian jest zastąpienie obecnych kas przez kasy online. Będą one wysyłać informacje o każdej zaewidencjonowanej na niej transakcji do Centralnego Repozytorium Kas. Zmiana nie obejmie jednak wszystkich przedsiębiorców jednocześnie.
Zmiany dotyczą Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 28 oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej 1 i 12. Ich zamierzeniem jest rozwiązanie niemających pilnego charakteru, ale koniecznych kwestii omawianych przez RMSR w ramach cyklu prac w odniesieniu do niespójności w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej lub konieczności wyjaśnienia brzmienia tych standardów.
Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, które da podatnikom więcej czasu na przygotowanie dokumentacji podatkowej oraz na złożenie CIT-TP i PIT-TP. Oznacza to, że z tych obowiązków będzie się trzeba wywiązać do końca września, a nie do 31 marca.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip