Ministerstwo finansów przypomniało, że 31 sierpnia 2021 r. upływa termin zakończenia, rozpoczętego przed 30 czerwca 2021 r., procesu rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Jeśli nie zarejestrowałeś się w CRPA w terminie, możesz złożyć tzw. czynny żal.
Nowe rozporządzenie ministra finansów zmieniło zasady dotyczące prowadzenia ewidencji i dokumentacji wyrobów akcyzowych. Ma to ułatwić funkcjonowanie podatników zajmujących się wyrobami akcyzowymi. Na zmianach skorzysta również fiskus, któremu łatwiej będzie kontrolować działalność tych podmiotów.
Z końcem czerwca upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA. To również termin na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R o dane, które dotychczas nie były wymagane. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)
Od 1 lutego 2021 r. susz tytoniowy zużyty do badań wymaganych przepisami ustawy o ochronie roślin przed agrofagami podlega zwolnieniu z akcyzy. Zmieniły się również przepisy dotyczące podpisywania protokołów zniszczenia wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym, w celu zastosowania zwolnienia z akcyzy niszczonych wyrobów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.
Resort finansów przypomina o obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy za 10 miesięcy 2019 roku. Sprawdź szczegóły.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zgłoszenia o planowanym wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego. Dowiedz się więcej.
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie kolejnych zmian w przepisach, które mają na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Tym razem na celownik bierze wyroby akcyzowe. Czego mają dotyczyć planowane zmiany oraz czy podatnicy mają się czego obawiać?
AKC-4/L - Podatek akcyzowy od wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych)
W określonych sytuacjach podatnicy będą mogli wybrać właściwy organ w zakresie akcyzy. Ewidencję prowadzoną na potrzeby akcyzy będzie można zastąpić dokumentacją prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż akcyza. Takie m.in. zmiany przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw
Uproszczenie przepisów dotyczących warunków magazynowania wyrobów akcyzowych, czy też zniesienie obowiązku uzyskiwania nowego zezwolenia w przypadku zmiany grupy wyrobów akcyzowych, to tylko niektóre propozycje zmian w akcyzie. Wczoraj zostały one przyjęte przez Rząd. Ma być łatwiej i taniej - sprawdźmy, jakie jeszcze zmiany przewiduje nowelizacja ustawy akcyzowej.
Cel jaki przyświeca nowym przepisom to ograniczenie obciążeń, a przez to niższe koszty prowadzonej działalności, a także ułatwienie stosowania przepisów i prowadzenie działalności gospodarcze
Zmienione przepisy zapewnią zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych. Na takie problemy zwracali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w branżach związanych z obrotem wyrobami akcyzowymi.
Ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych – to główny cel nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Zmiany komentuje Magdalena Kozowska, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
Planowane modyfikacje podzielić można na trzy grupy: przepisy mające uprościć obrót wyrobami akcyzowymi, regulacje dotyczące suszu tytoniowego i wyrobów tytoniowych, przepisy doprecyzowujące. Poniżej omówimy niektóre proponowane zmiany.
Uproszczenie działalności w zakresie wyrobów akcyzowych
Ułatwienie obrotu wyrobami akcyzowymi, jak wynika z przedłożonego przez Ministerstwo Finansów projektu, jest głównym celem nowelizacji. I choć nie wszystkie proponowane zmiany dążą w tym kierunku, to w projekcie założeń z 20 sierpnia 2014 r. przedstawione są regulacje, które faktycznie zmniejszą nałożone na przedsiębiorców obowiązki – ocenia Magdalena Kozowska, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip